Zakladatel Googlu řídí komando, které zachraňuje svět | e15.cz

Zakladatel Googlu řídí komando, které zachraňuje svět

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Připomíná to film o hrdinech nebo komiks, ale jde o skutečnost. Když v minulém roce utichl po svém běsnění na Bahamách a v dalších částech Karibiku hurikán Dorian, jako první na místě nebyla tamní vláda ani jiné organizace. Na své superjachtě tam připlula GSD. Organizace, kterou založil a finančně dotuje jeden ze dvou zakladatelů společnosti Google Sergey Brin a která pomáhá těžce postiženým oblastem při katastrofách.  

GSD na jednom z nejvíce zpustošených míst Baham - ostrovech Abaco - uvedla do použitelného stavu infrastrukturu, aby byl možný snadný přístup pro humanitární pomoc. Specialisté z týmu dále pomocí sonarů zkoumali mořské dno kvůli dalším možným problémům a technici GSD velmi záhy obnovili provoz na zničeném letišti. 

Celý tým také nafotil zpustošenou zem ze satelitů. Tyto snímky pak sloužily bahamské vládě v orientaci při odklízení škod, které hurikán Dorian napáchal. 

Kde se vzali?

Podle webu thedailybeast.com funguje tato organizace již pět let. Donedávna se přitom vůbec o tom, že existuje, vědělo jen pramálo. Využívá nejmodernější technické vybavení, superjachty, drony a další pokročilé technologie k tomu, aby mohla úspěšně působit v zasažených oblastech. Od roku 2018 je GSD oficiálně zaregistrována jako nezisková charitativní organizace. 

Podnětem k jejímu vytvoření byl cyklon Pam, který v roce 2015 udeřil v Oceánii, především na Vanuatu. Právě v tu dobu se v blízkosti ostrovní země nacházela Brinova superjachta Dragonfly, která na miliardářův příkaz jako první dorazila tamním obyvatelům na pomoc. Na její palubě se totiž v tu dobu nacházel lékař a několik zdravotníků. K nim se ještě přidalo několik bývalých členů Navy SEALs.

V současné době se tým skládá právě z bývalých mariňáků, technických specialistů, ale třeba také bývalých bodyguardů miliardáře Sergeye Brina. Na „full-time“ zde pracuje celkem 20 lidí a sto dalších je připraveno v záloze podle potřeby.

Kromě nejrůznějších přírodních katastrof a dalších tragédií se tým GSD podílí svým vybavením a zkušenostmi i na vyřešení současné koronavirové krize. Tím, že dokáže zásobovat potřebným materiálem i vzdálené nebo těžko přístupné oblasti. Dále asistoval v roce 2016 při ničivém zemětřesení v Ekvádoru, při hurikánu Matthew nebo hurikánu Irma v roce 2017.

Kontroverze s vojáky

I přes všechny uvedené úspěchy a přínos celé jednotky GSD je třeba podle některých odborníků zmínit přítomnost vojáků. Podle profesorky Rosaleen Duffyové z Sheffieldské univerzity je možné, že někteří obyvatelé vzdálených oblastí či etnik, by je mohli pokládat za hrozbu. 

„Mohou přijet na místa, kde nemusí znát všechny politické a vztahové kontexty. Někteří obyvatelé se na ně mohou začít dívat jako na své nepřátele,“ doplnila Duffová.

Hodní miliardáři

Organizace Sergeye Brina není ojedinělá, pomáhají i jiní miliardáři. GDS je symbolem trendu mezi boháči v Silicon Valley. Pro ty je to mnohdy jedinečná příležitost k tomu otestovat technologie, které jejich firmy vyvíjejí. 

Ať už jde o Elona Muska, který se pomocí své ponorky snažil zachránit thajské školáky uvízlé v jeskyních, Larryho Page, který stojí za očkováním dětí ze zemí třetího světa, či nadaci Billa a Melindy Gatesových. Ta si momentálně dala za úkol skoncovat s novým typem koronaviru, jež způsobuje onemocnění COVID-19.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video