Porošenko: Dohody z Minsku jsou v ohrožení, Rusko stupňuje ofenzivu | E15.cz

Porošenko: Dohody z Minsku jsou v ohrožení, Rusko stupňuje ofenzivu

Porošenko: Dohody z Minsku jsou v ohrožení, Rusko stupňuje ofenzivu
ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ukrajinský prezident Petro Porošenko varoval, že dohoda o ukončení války na východě země je značně ohrožena vzhledem k těžkým bojům, které krátce před plánovaným zahájením platnosti příměří svádějí ukrajinští vojáci s proruskými povstalci. Příměří má začít platit dnes ve 23:00.

Porošenko obvinil Rusko, že v posledních hodinách významně vystupňovalo ofenzivu navzdory dohodě o příměří dosažené ve čtvrtek na summitu Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie v Minsku. Také Spojené státy vyjádřily silné znepokojení nad zprávami o dodávkách těžkých zbraní z Ruska na východní Ukrajinu.

Podle agentury AFP si páteční střety, v nichž se separatisté a armáda snažili na poslední chvíli o co největší územní zisky, vyžádaly 28 mrtvých - zahynulo 16 civilistů a 12 vojáků. Od dubna si konflikt vyžádal už více než 5300 mrtvých.

Nejtěžší boje se vedou o strategické město Debalceve. Náměstek ukrajinského ministra obrany prohlásil, že rebelové chtějí před zahájením příměří vztyčit svou vlajku nad Debalcevem a klíčovým přístavním městem Mariupol. „Ukrajina očekává stupňování napětí a přijímá veškerá nutná opatření, aby na tuto situaci byla schopna reagovat,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!