Pozice Ruska ve Střední Asii slábne, střídá ho Čína | E15.cz

Pozice Ruska ve Střední Asii slábne, střídá ho Čína

Ropný vrt v Uzbekistánu (ilustrační foto)
Ropný vrt v Uzbekistánu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: E15

hop

Share on Facebook Messenger
Po rozpadu Sovětského svazu se toho pro bývalé středoasijské sovětské republiky zpočátku příliš nezměnilo: dál exportovaly svůj zemní plyn a ropu pod cenou skrze existující potrubí do Ruska, které je pak prodávalo se ziskem na Západ. Nyní se mění pravidla hry. Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Střední Asie dal jasně najevo, že o zdejší nerostné suroviny – a nejen o ně – má zájem nový zákazník: Čína.

V Turkmenistánu, který je už nyní největším zahraničním dodavatelem ropy do Číny, otevřel prezident Si druhé největší pole na světě Galkynyš, jež ztrojnásobí dovoz do Číny. V Kazachstánu pak oznámil kontrakty ve výši 30 miliard dolarů včetně podílu na ropném poli v Kašaganu. V Uzbekistánu zase Si a prezident Islam Karimov prezentovali smlouvy o dodávce surovin v hodnotě 15 miliard dolarů.

Čína už je pro čtyři z pěti středoasijských republik obchodním partnerem číslo jedna, všiml si časopis Economist (výjimku tvoří Uzbekistán). Čína ve Střední Asii posiluje na úkor Ruska. Bývalý hegemon sice dále odebírá většinu surovin ze Střední Asie, ale jeho ekonomické aktivity v regionu slábnou. Když nepočítáme miliony stavebních dělníků, kteří jezdí pracovat do Ruska.

Do zemí Střední Asie proudí čínští stavitelé a developeři budující silnice, potrubí i vládní budovy. Ironií je, že berou práci právě lokálním dělníkům, což oblibě Číny v regionu příliš neprospívá.

Autor: hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.