Putin po jednání s Porošenkem: Na dluh už Rusko nic dodávat nebude | E15.cz

Putin po jednání s Porošenkem: Na dluh už Rusko nic dodávat nebude

Vladimir Putin a Petro Porošenko na summitu v Miláně
Vladimir Putin a Petro Porošenko na summitu v Miláně
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin po pátečním jednání s ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem vyzval Evropskou unii, aby pomohla Kyjevu zaplatit dodávky ruského plynu pro Ukrajinu během nadcházející zimy. "Na dluh už Rusko nic dodávat nebude," prohlásil Putin a vypočítal předchozí ruské půjčky a ukrajinské dluhy, které Kyjev dosud nezačal splácet.

Moskva od Ukrajinců nedostala nejméně 5,5 miliardy dolarů (asi 118 miliard Kč), je však ochotna zpětně udělit Kyjevu slevu a spokojit se i se 4,5 miliardy dolarů.

Putin vyzval Evropskou unii, aby za této situace podala Ukrajině pomocnou ruku a pomohla splatit přinejmenším část zimních dodávek. Rusové prý už vzali na sebe velkou část rizika a jistý díl by podle Putina měli přebrat i Evropané.

„Na schůzce s Putinem jsme nemohli problém s plynem vyřešit,“ připustil po jednání mezi čtyřma očima Porošenko. „Doufáme ale, že do schůzky naplánované na 21. října do Bruselu vyřešíme všechny problémy. Dosáhli jsme jistého pokroku, ale některé detaily je nutné ještě dohodnout,“ řekl Porošenko.

Příměří prý porušují obě strany

Jednalo se také o plnění podmínek příměří na východní Ukrajině, dohodnutém na počátku září. Podle Putina tyto dohody porušují obě strany, jak ukrajinská armáda, tak povstalci. Za hlavní považuje dokončit stanovení linie rozdělující obě strany.

Pokrok vidí v tom, že obě strany souhlasily s kontrolou příměří za použití bezpilotních letounů. Ty jsou ochotny poskytnout Francie, Německo, Itálie, jakož i Rusko. Technické detaily mají vyřešit experti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Jednání trvalo tři čtvrtě hodiny

Putin a Porošenko se sešli k rozhovoru mezi čtyřma hodina po dvou kolech vícestranných jednání na summitu v Miláně, která však podle německé kancléřky Angely Merkelové žádný průlom do řešení ukrajinské krize nepřinesla. Jednání obou prezidentů za zavřenými dveřmi podle agentury TASS trvalo asi 45 minut.

Porošenko dříve uvedl, že se podařilo dohodnout základní parametry budoucí dohody s Ruskem o dodávkách plynu. Avšak podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka se k definitivní dohodě nedospělo a jednání budu pokračovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video