Putin varoval před vlivem NATO a chválil parlament za anexi Krymu | E15.cz

Putin varoval před vlivem NATO a chválil parlament za anexi Krymu

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Boj s terorismem vyžaduje oprostit se od rozporů a postupovat společně. V parlamentním projevu to dnes v Moskvě prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Rusko je podle něj otevřeno návrhům na nový systém mezinárodní bezpečnosti.

Šéf Kremlu promluvil na poslední schůzi Státní dumy před letní přestávkou a zářijovými všeobecnými volbami. V projevu zdůraznil, že země musí posilovat svou bojovou připravenost v době, kdy NATO rozšiřuje svůj vliv a posouvá se směrem k ruským hranicím. „Aliance zesiluje svou agresivní rétoriku a své agresivní akce u našich hranic,“ upozornil prezident poslance.

Větší význam než otázky bezpečnosti a mezinárodní politiky má ale podle Putina řešení aktuálních hospodářských a sociálních problémů Ruska. Jde zejména o zdravotnictví, vzdělávání, komunální služby a péči o mladé rodiny. „Na tom bude záviset budoucnost naší země,“ zdůraznil prezident.

Dolní parlamentní komora v úvodu uctila minutou ticha památku ruských obětí druhé světové války, jejíž klíčová a pro Rusko rozhodující fáze začala útokem nacistického Německa před rovnými 75 lety.

„Jaká lekce je ještě zapotřebí, abychom dnes odvrhli staré ideologické rozpory a geopolitické hry a sjednotili se v boji s mezinárodním terorismem?“ prohlásil v projevu Putin. Vyslovil se pro vytvoření „moderního, mimoblokového a rovnoprávného systému kolektivní bezpečnosti“.

Putin: Integrace Krymu? Historický výsledek

Za „historický výsledek“ nynějšího ruského zákonodárného sboru Putin označil „integraci“ Krymu, tedy legislativní krytí ruské anexe ukrajinského poloostrova. „Integraci předcházela vaše upřímná a srdečná morální podpora obyvatel poloostrova v předvečer referenda o vstupu do Ruské federace,“ pochválil prezident Státní dumu.

Ruští voliči budou 18. září hlasovat o novém složení dolní komory, přičemž 225 z 450 poslanců bude zvoleno většinovým systémem a 225 systémem poměrného zastoupení.

V 38 autonomních republikách a oblastech budou Rusové volit zákonodárné sbory, v dalších šesti se uskuteční volby nejvyšších představitelů, tedy hlav republik či gubernátorů krajů a oblastí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video