Ranní check: Twitter měl a má závažné potíže se svobodou projevu, prohlásil Jack Dorsey

Bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey se nepřímo zastal Elona Muska. Přiznal, že chyboval, když na své sociální síti přestal bojovat za základní principy jako je dodržování svobody slova.

Bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey se nepřímo zastal Elona Muska. Přiznal, že chyboval, když na své sociální síti přestal bojovat za základní principy jako je dodržování svobody slova. Zdroj: profimedia.cz

Jako ve válečné zóně. V hlavním brazilském městě se střetli policisté s radikálními stoupenci dosluhujícího prezidenta Bolsonara.
Čína chystá masivní investice do vlastní výroby počítačových čipů.
Řecká politička Eva Kailiová je podezřelá v rozsáhlé korupční kauze. V úterý byla kvůli tomu odvolána z funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu.
Potravinářský obr Nestlé postaví svou novou továrnu na západní Ukrajině.
5
Fotogalerie

Dobré ráno! Je 348. den roku, svátek má Lýdie, před pěti lety mediální konglomerát Disney oznámil, že odkoupí konkurenční filmové studio 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů, bezmála dva biliony korun.  

Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

Korupční skandál v Evropském parlamentu

Europoslanci v úterý výraznou většinou odvolali Evu Kailiovou z funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu. Řecká politička patří k hlavním podezřelým v rozsáhlém korupčním skandálu, který otřásá europarlamentem od minulého pátku. Několik současných i bývalých evropských poslanců čelí podezření, že za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Čtyřiačtyřicetiletá Kailiová, která je aktuálně ve vazbě v Belgii, se podle svého advokáta cítí nevinná. Řecko europoslankyni a její rodině tento týden zmrazilo majetek.  

Čína investuje biliony do výroby čipů

Čínská vláda má v plánu uvolnit více než jeden bilion jüanů, přes 3,2 bilionu korun, na podporu čínského polovodičového průmyslu. S odvoláním na své zdroje o tom informuje agentura Reuters. Peking se do budoucna chce stát soběstačným v produkci čipů. Zároveň se jedná o reakci na nedávné kroky Spojených států, které chtějí zakázat vývoz vyspělých technologií do Číny a přemlouvají své spojence, aby udělali totéž. Čína si na americké embargo stěžuje u Světové obchodní organizace.   

Stoupenci brazilského prezidenta napadli policejní stanici

Brazílií otřásají v posledních dnech násilné nepokoje. Příznivci prezidenta Jaira Bolsonara se nehodlají smířit s jeho porážkou v letošních volbách a zapalují auta i autobusy v ulicích. Včera dokonce zaútočili na policejní stanici v hlavním brazilském městě Brasília. Centrum metropole připomíná podle reportérů na místě válečnou zónu. Deník The Guardian nepokoje přirovnal k útoku podporovatelů exprezidenta USA Donalda Trumpa na americký Kapitol z 6. ledna 2021. Novým brazilským prezidentem se od ledna stane levicový politik Luiz Inácio Lula da Silva. 

Dorsey se nepřímo zastal Muska, přiznal vlastní chyby

Spoluzakladatel a dlouholetý výkonný ředitel Twitteru Jack Dorsey napsal na svůj blog, že populární sociální síť měla už za jeho vedení závažné potíže s dodržováním svobody slova a dosud se jich nezbavila. Dorsey také přiznal, že pochybil, když přestal bojovat za dodržování těchto základních principů poté, co do společnosti před dvěma lety vstoupili „aktivističtí investoři z firmy Elliott Investment Management“. Dorsey v příspěvku nijak nezmínil ani nekritizoval současného majitele Twitteru Elona Muska.   

Nestlé postaví novou továrnu na Ukrajině

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé zprovozní na západní Ukrajině nový závod. Koncern na projekt vynaloží čtyřicet milionů švýcarských franků, tedy skoro jednu miliardu korun. Nestlé je tak jednou z mála velkých západních společností, která oznámila nové investice ve válkou rozvrácené zemi. „Naším cílem je vytvořit potravinové a kulinářské centrum, jenž zajistí růst pracovních míst a uspokojí potřeby Ukrajinců a všech evropských občanů kvalitními produkty,“ uvedl šéf Nestlé pro trhy ve východní a jižní Evropě Alessandro Zanelli.    

Stane se dnes

  • V Bruselu se koná historicky první summit Evropské unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie. Tématy diskuzí bude vzájemná obchodní spolupráce a postoj asijských partnerů k válce na Ukrajině. Za Česko se summitu zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). 
  • Bulharský parlament bude hlasovat o návrhu na jmenování nové vlády, kterou sestavuje konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska, jež zvítězila v říjnových parlamentních volbách.
  • Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku bude předána Sacharovova cena, kterou letos obdrží ukrajinský lid. 
  • Americká centrální banka Fed večer oznámí své rozhodnutí o úrokových sazbách. Zveřejní také aktualizovaný výhled pro ekonomiku.  
  • Do světových kin vstupuje dlouho očekávaný druhý díl filmu Avatar od režiséra Jamese Camerona. První díl z roku 2009 je s tržbami téměř tři miliardy dolarů stále nejvýdělečnějším snímkem historie.     
  • Budou zveřejněna data o vývoji průmyslové výroby ve státech Evropské unie za říjen.