Řecko propustí až 40 tisíc státních zaměstnanců | E15.cz

Řecko propustí až 40 tisíc státních zaměstnanců

Stráž před řeckým parlamentem
Stráž před řeckým parlamentem
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko se chce vrátit k někdejšímu plánu, který počítá s vytvořením takzvaných pracovních rezerv. Do rezerv má být převedena část současných státních zaměstnanců, kteří by určitou dobu pobírali část mzdy a poté by byli propuštěni. Mohlo by se to týkat až 40 tisíc lidí. Agentuře Reuters to pod podmínkou zachování anonymity řekli činitelé z řecké vlády. Plán má zemi pomoci ušetřit 11,5 miliardy eur, což výměnou za uvolnění další finanční pomoci požadují mezinárodní věřitelé.

Ekonomický tým vlády podrobnosti plánu předloží politickým lídrům, kteří podporují současnou vládní koalici. Záměr, který byl kdysi v Řecku politickým tabu, je patrně jedinou možností, jak věřitele přesvědčit, aby Řecko ještě finančně drželi nad vodou.

„Plán pracovních rezerv tentokrát projde,“ řekl vládní zdroj. „Minule to prostě nevyšlo,“ dodal. Atény už loni věřitelům slíbily, že výměnou za finanční pomoc postupně propustí až 30 tisíc státních zaměstnanců. V Řecku jich je odhadem zhruba 700 tisíc, což je asi sedm procent z celkového počtu obyvatel Řecka.

Podle nenaplněného plánu předchozí socialistické vlády se předpokládalo, že zmíněných 30 tisíc státních zaměstnanců bude převedeno do takzvané pracovní rezervy. Rok by pobírali 40 procent původního platu a pak by byli propouštěni. Prozatím ale odešlo jen asi 6500 zaměstnanců, většina z nich do důchodu.

Řecko v plnění slibů, které dalo věřitelům, soustavně zaostává. Atény tak vzbuzují vášně mezi svými partnery v eurozóně, kteří už pohrozili, že by se Řecko další části slíbené finanční pomoci nemuselo dočkat. Řecko má v rámci druhého záchranného programu dostat až 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu korun), věřitelé ale chtějí před uvolněním další části úvěru vidět dílčí výsledky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video