Řecku prý potrvá 20 let, než bude mít zaměstnanost jako před krizí

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ctk

Bez soustředěného úsilí potrvá Řecku nejméně 20 let, než se zaměstnanost v této zemi vrátí na úroveň před krizí. Uvedla to Mezinárodní organizace práce (MOP). Míra nezaměstnanost v Řecku patří k nejvyšším v Evropské unii, situace na tamním trhu práce se ale díky končící hospodářské recesi již zlepšuje.

Sérii návrhů, které by proces mohly urychlit a zkrátit jej o zhruba osm let, dnes podle agentury AP v Aténách nastínil šéf výzkumného oddělení MOP Raymond Torres. MOP v doporučeních kombinuje naléhavá opatření a strukturální reformy. Její návrhy zahrnují program na podporu zaměstnanosti mládeže v objemu jedné miliardy eur (téměř 28 miliard korun). Hovoří se v nich také o zlepšení podmínek komerčních úvěrů.

Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu činila 25,9 procenta. Dosáhla tak nejnižší hodnoty za dva roky, nadále však byla více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem celé eurozóny. Většina nezaměstnaných je v Řecku bez práce déle než rok.

Bilionové problémy Řecka

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc. Celkem získalo 240 miliard eur (asi 6,6 bilionu Kč), výměnou za to ale musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně, což prohloubilo hospodářskou recesi.

Z recese se řecká ekonomika podle nedávno zveřejněných dat vymanila na počátku tohoto roku. V prvním čtvrtletí podle přepočtených údajů řeckých statistiků obnovila růst a v dalších dvou kvartálech už rostla i v meziročním srovnání.