Ruské nálety v Sýrie zabily prý na 2400 lidí, z toho třetinu civilistů | E15.cz

Ruské nálety v Sýrie zabily prý na 2400 lidí, z toho třetinu civilistů

Ruská stíhačka Su-30
Ruská stíhačka Su-30
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské letecké údery v Sýrii si za tři měsíce svého trvání vyžádaly život 2371 lidí. S odvoláním na syrskou exilovou organizaci SOHR, která situaci ve válkou sužované zemi dlouhodobě sleduje z Londýna, to uvedla agentura AFP. Zhruba třetina obětí náletů jsou údajně civilisté.

Mezi 792 civilními oběťmi je podle SOHR 180 dětí a 116 žen. Nálety zabily také zhruba 650 bojovníků radikální organizace Islámský stát (IS) a více než 920 povstalců proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada z řad prodemokratické opozice i islamistické fronty An-Nusra.

SOHR informace získává od sítě svých pozorovatelů, kteří působí po celé Sýrii. Ve své zprávě o obětech ruských náletů ale neuvádí, jakým způsobem její spolupracovníci ověřují, zda se u mrtvých jedná o oběti náletů Ruska či koalice vedené Spojenými státy.

IS není hlavní cíl

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii 30. září. Hlavním cílem Moskvy je údajně boj proti radikálům z IS, většina jejích náletů ale míří na západní a jižní syrské provincie, v nichž působí opozice bojující proti režimu prezidenta Asada.

Zabití stovek syrských civilistů dnes Rusku vyčetly také Spojené státy. „Ruské letecké údery v Sýrii zabily stovky civilistů, včetně humanitárních pracovníků, a zasáhly i zdravotnická střediska, školy a tržiště,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner.

Už před týdnem Moskvu z možných válečných zločinů v Sýrii obvinila i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Ministerstvo obrany obvinění označilo za „falešné“ a nepodložené důkazy. Jeho mluvčí Igor Konašenkov navíc vyčetl západním médiím, že zprávu prezentují jako prokázanou skutečnost, což je prý ale lživé.

V Sýrii zuří občanská válka od roku 2011. Chaosu v zemi využily k šíření teroru také islamistické skupiny, včetně organizace Islámský stát (IS) či fronty An-Nusra. Konflikt si vyžádal již více než 250 tisíc obětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video