Rusko údajně vyhrožuje použitím jaderné síly v Pobaltí | E15.cz

Rusko údajně vyhrožuje použitím jaderné síly v Pobaltí

Vojenská přehlídka v Moskvě (archivní foto z roku 2009)
Vojenská přehlídka v Moskvě (archivní foto z roku 2009)
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Pavel Kazachkov via Flickr

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko pohrozilo „jadernou silou“ v oblasti pobaltských republik. Moskva chce přinutit NATO, aby se stáhlo od ruských hranic. Informoval o tom britský deník The Times, podle nějž stanovisko Kremlu zaznělo během tajného jednání mezi ruskou generalitou a představiteli USA minulý měsíc v Německu. Kreml tyto informace ovšem popírá.

Jak popisují The Times, na aktivity NATO v Estonsku, Litvě a Lotyšsku je Moskva připravena odpovědět. Podle listu Rusko varovalo, že by mohlo využít celé spektrum reakcí - od nevojenských až po jaderné. Ruská strana totiž tvrdí, že v Pobaltí nyní pozoruje „stejné podmínky“, jaké panovaly loni na Ukrajině a jaké přinutily Moskvu k zásahu.

Mluvčí Kremlu ale vše popřel. „Je to klasický příklad pokračující hysterie a démonizace naší země. Sami vyhrocují situaci a pak se sami bojí toho, co napsali,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle The Times není primárním ruským zájmem vojenská intervence. Mnohem pravděpodobnější jsou reakce nevojenského charakteru. Rusko by se tak mohlo úchýlit k vyvolávání občanských nepokojů mezi rusky mluvícím obyvatelstvem ve zmíněných zemích, případně ke kybernetickému útoku. K protestům rusky mluvícího obyvatelstva docházelo také loni na Krymu, připomíná deník.

Západní představitelé se už delší dobu obávají, že ruský prezident Vladimir Putin chce v Pobaltí posílit svůj vliv. Situace je o to vážnější, že Estonsko, Lotyšsko i Litva jsou členy NATO. Případný konflikt s Ruskem by tak představoval přímou výzvu závazku společné obrany v rámci severoatlantické aliance.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video