Ruskou státní pomoc může získat až 200 firem | E15.cz

Ruskou státní pomoc může získat až 200 firem

Ruskou státní pomoc může získat až 200 firem
Oblast kolem Kremlu, Moskva
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Soloviova via Flickr

ČTK

Ruská vláda sestavila seznam zhruba dvou stovek strategicky důležitých podniků, které jsou způsobilé pro státní pomoc v rámci plánu na podporu ekonomiky. Oznámilo to ruské ministerstvo hospodářského rozvoje.

Ruská ekonomika nyní kvůli levné ropě a dopadům západních sankcí směřuje do recese. Vláda koncem ledna oznámila, že na zažehnání ekonomické a finanční krize vyčlení nejméně 2,34 bilionu rublů (více než 800 miliard korun). Firmy uvedené na seznamu budou mít podle ministerstva v případě žádosti o státní pomoc prioritní postavení.

Seznam zahrnuje 199 podniků, které se podílejí 70 procenty na hrubém domácím produktu Ruska a více než pětinou na celkové zaměstnanosti v zemi. Mezi tyto podniky patří například energetické společnosti Gazprom, Lukoil, Rosněfť a Novatek, výrobci oceli Severstal a Evraz či mobilní operátoři Vimpelcom a Megafon.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev nedávno předpověděl, že hrubý domácí produkt Ruska se letos sníží o tři procenta. Loni ruská ekonomika podle předběžných údajů statistického úřadu stoupla o 0,6 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!