Ruský velvyslanec u EU do europarlamentu smí, další diplomaté ne | E15.cz

Ruský velvyslanec u EU do europarlamentu smí, další diplomaté ne

Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov (vlevo) a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz
Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov (vlevo) a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz
• 
ZDROJ: Evropsky parlament

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz omezil v úterý ruským diplomatům vstup do parlamentních budov. Reagoval tak na nedávno zveřejněný seznam evropských politiků a představitelů, kteří nemohou do Ruska. Do europarlamentu může nadále jen ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov a jeden další ruskou stranou předem určený diplomat.

Pracovníci europarlamentu dnes upřesnili nejednoznačnou úterní tiskovou zprávu. Anglický text si v opačném smyslu, tedy jako sdělení o zákazu vstupu pro Čižova a dalšího nejmenovaného diplomata, vyložily četné sdělovací prostředky.

Podle informací ČTK se zákaz - s výjimkou pro velvyslance a jednoho dalšího člověka - týká všech ruských diplomatů v Bruselu, kteří mají v současnosti stálý přístup do europarlamentu. Příslušná povolení má v současné době deset diplomatů, osm tedy bude zákazem postiženo.

Schulz své rozhodnutí zveřejnil po schůzce s Čižovem, kterému řekl, že ruská strana nedokázala své rozhodnutí o zákazu vstupu pro 89 lidí v souladu s mezinárodním právem transparentně zdůvodnit. Postižení nemají podle šéfa europarlamentu možnost se proti rozhodnutí bránit a odvolat se.

Dlouhodobé rozhodnutí

Minulý pátek finská televize YLE zveřejnila seznam jmen 89 politicky aktivních osobností z Evropské unie, pro které platí zákaz vstupu do Ruska. V případě Česka jde o čtyři osoby - třeba o bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nebo o europoslance Jaromíra Štětinu.

Restrikce ze strany Evropského parlamentu podle Schulze potrvají tak dlouho, dokud Kreml „černou listinu“ nezruší. Moskva uvedla, že seznam je odpovědí na sankce, které osmadvacítka uvalila na některé ruské představitele v souvislosti s krizí na Ukrajině.

Dvěma českým europoslancům za KSČM, Kateřině Konečné a Oldřichu Maštálkovi, se Schulzův postup nelíbí. Vyzvali předsedu europarlamentu k přehodnocení kroku, o kterém prý rozhodl bez toho, že by členy europarlamentu informoval

**

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.