S&P kvůli průtahům jednání o pomoci snížila rating Kypru | E15.cz

S&P kvůli průtahům jednání o pomoci snížila rating Kypru

Kypr
Kypr
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru hlouběji do spekulativního pásma na stupeň B z BB. Výhled nechala agentura negativní, což znamená, že by rating mohla dále snížit. Své rozhodnutí odůvodnila tím, že úvěrová spolehlivost země se dále výrazně zhoršila, protože politické tlaky prodlužují jednání o finanční pomoci se zahraničními věřiteli.

Rating Kypru je nyní vysoce spekulativní. U agentury Moody's Investors Service má země rating B3 u agentury Fitch BB+. U obou agentur je výhled ratingu negativní.

Nikósie požádala Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o pomoc v červnu poté, co dvě největší místní banky utrpěly obrovské ztráty kvůli svému napojení na Řecko a byly nucené požádat o pomoc stát. Země se rovněž potýká s první recesí za téměř 40 let a více než rok nemá napojení na kapitálové trhy.

Kypr je třetím nejmenším členem eurozóny. Výše pomoci zatím nebyla stanovena, ale Rusko, blízký obchodní a politický spojenec Kypru, nedávno uvedlo, že Kypr požaduje od EU 15 miliard eur (371,3 miliardy korun).

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů, a je pravděpodobné, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.