S Putinem to po dobrém nepůjde, jsou potřeba další sankce, tvrdí TOP 09 | E15.cz

S Putinem to po dobrém nepůjde, jsou potřeba další sankce, tvrdí TOP 09

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Představa, že se lze s ruským prezidentem Vladimirem Putinem domluvit po dobrém, je podle TOP 09 zcela lichá. Proto je nutné přistoupit k dalšímu kolu evropských sankcí proti Moskvě. To zatím premiér Bohuslav Sobotka nechce. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes vyjádřil hluboké znepokojení nad posledním vývojem na Ukrajině, kde podle NATO bojuje přes tisíc ruských vojáků.

„Okupace části sousední země, vysílání vojáků a ostřelování dělostřelectvem jsou jednoznačně akty válečné. Je nutno jasně říci, že Rusko vede válku vůči Ukrajině. A proto je pomoc Ukrajině pro nás nejen politicky nutná, ale je to i nanejvýš morální požadavek,“ stojí v dnešním prohlášení TOP 09.

„Nejen události po jednání v Minsku dokázaly, že představa, že se lze s Putinem domluvit po dobrém, je zcela lichá. Ruská federace opakovaně dokazuje, že mezinárodní právo je pro ni nezavazující. Vyzýváme proto vládu ČR, aby na nadcházejících summitech EU a NATO vyzvala členské státy k podpoře dalšího kola sankcí,“ uvádí také opoziční strana, podle níž by měl kabinet vypracovat dokument o obranných a energetických možnostech Česka v krizové situaci.

Další eskalace sankcí není na místě, tvrdí Sobotka

Praha zatím podle ministerského předsedy Sobotky na další sankce tlačit nebude. „Další eskalace sankcí není ani v zájmu Evropy, ani v zájmu Ruska, a Česká republika si nic takového nepřeje,“ uvedl ve čtvrtek s tím, že je ale především na Rusku, aby svým postupem umožnilo politické řešení krize bez dalších obětí na životech a bez rozšiřování obchodní války se západními zeměmi. Jakékoliv narušování územní celistvosti Ukrajiny považuje za nepřípustné.

Znepokojen situací je také Bělobrádek, který chce o Ukrajině jednat i na sobotním summitu Evropské lidové strany. Ke konfliktu na východě Evropy dnes zaujala stanovisko i čtveřice bývalých a současných politiků - Martin Bursík, Michael Kocáb, Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina. Vyzvali vládu, aby pozastavila vydávání víz pro občany Ruska, kteří podporují Putinův režim, nabídla Ukrajině materiální a vojenskou pomoc a zmrazila plnění veškerých smluv o dodávkách zbraní nebo jejich komponent z ČR do Ruska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video