Sankce proti Rusku. Ukrajina zavádí "černou listinu" | E15.cz

Sankce proti Rusku. Ukrajina zavádí "černou listinu"

Premiér ukrajiny Arsenij Jaceňuk
Premiér ukrajiny Arsenij Jaceňuk
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruští podporovatelé separatistů na východě Ukrajiny skončí na "černé listině". Sankce se mají týkat 172 lidí a 65 podniků, jak už dříve prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Další projednávání návrhu ukrajinský parlament odložil na čtvrtek.

Vládní předloha dává ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany právo zavést prakticky jakákoli sankční opatření včetně zmrazení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin.

Zákon v prvním čtení podle agentury ITAR-TASS podpořilo 243 z celkem 450 poslanců. Druhé čtení zákona parlament odložil podle agentury ITAR-TASS na čtvrtek. Navrhovaná legislativa obsahuje 29 opatření, která jsou reakcí na ohrožení ukrajinských národních zájmů a bezpečnosti ze strany Ruska.

Ukrajina podle Jaceňuka kvůli vzájemným sankcím s Moskvou i kvůli agresivní politice Kremlu přijde v nejhorším případě za rok o asi sedm miliard dolarů (přes 145 miliard korun).

Následky zavedení protiruských sankcí pro ukrajinskou ekonomiku podle premiéra Jaceňuka nejsou ničím ve srovnání s mrtvými ukrajinskými vojáky a civilisty, které „zabili teroristé podporovaní Ruskem“. „Jde o národní čest!“ citovala Jaceňuka agentura Interfax-Ukrajina.

Evropa se bojí o plyn a ropu

Právě možnost zastavení dodávek ropy a plynu do Evropy vyvolává obavy jak evropských zákazníků, tak ruských dodavatelů, kteří ukrajinské ropovody a plynovody využívají.

Ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz už dříve uvedl, že je ochoten i nadále zajišťovat bezproblémovou přepravu ruského plynu do Evropy, i když Kyjev uvalí vlastní sankce na Rusko.

„Naftogaz ujišťuje o své ochotě pokračovat v hladké přepravě zemního plynu evropským spotřebitelům,“ sdělil podle Reuters generální ředitel podniku Andrij Kobolev.

Pár dní po ruském embargu

Návrh Kyjeva přichází pár dní poté, co ruská vláda vyhlásila roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí. Rusko se kromě toho chystá zakázat tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie.

Moskva těmito opatřeními reaguje na západní sankce vyhlášené za ruskou podporu východoukrajinských vzbouřenců. Bez odpovědi prý Rusko nenechá ani ukrajinské sankce. „Sankční seznam je jen opatřením, které má Západu dokázat, že je Ukrajina na jeho straně,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.