Slovensko chce dostat do práce dlouhodobě nezaměstnané | E15.cz

Slovensko chce dostat do práce dlouhodobě nezaměstnané

Robert Fico
Robert Fico
• 
ZDROJ: ctk

Edita Muchová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zaměstnávání nejméně výdělečných skupin brání vysoké odvody a daně, obzvlášť při vzniku nových pracovních míst, konstatuje Institut finanční politiky napojený na rezort financí. Zdůvodňuje tak nové opatření na podporu uplatnění dlouhodobě nezaměstnaných, které má státní kasu připravit o 9,1 milionu eur. Vláda Roberta Fica chce totiž v nejbližších dnech schválit roční osvobození od placení odvodů při jejich zaměstnání, což by mělo pomoci celkem patnácti tisícům lidí.

„Chronickým problémem je dlouhodobá nezaměstnanost málo kvalifikovaných a nízkopříjmových zaměstnanců,“ tvrdí institut s tím, že tato skupina tvoří téměř 70 procent všech uchazečů o práci. Zaměstnavatelé záměr vítají, i když upozorňují na složitost začlenění těchto lidí do pracovního procesu. „Myšlenka to není špatná,“ podotýká ředitel personální agentury McRoy Slovakia Luboš Sirota. Poptávka podle něj bude hlavně po dělnících výroby, skladnících, číšnících, prodavačích či pokladnících.
Kromě tradičního, už víckrát použitého, odpuštění odvodů se tentokrát vláda rozhodla přijít i s odvodovým úvěrem. Podle představy šéfa rezortu financí Petra Kažimíra by měly malé a střední firmy dostat od bank úvěry na zaplacení svých závazků vůči zdravotní a sociální pojišťovně. Celkem by tak měly firmy získat 20 milionů eur, a to se zvýhodněnou sazbou 2,8 procenta. Zbytek do komerční sazby sedm procent doplatí stát, ale jen v případě, že budou firmy pravidelně splácet.

Institut vypočítal, že tato suma pokryje roční odvody za 5900 zaměstnanců s průměrnou mzdou. Otázkou však je, kdo bude produkt poskytovat. Komerční banky se k němu zatím stavějí skepticky, jelikož stát nenabídne za tyto firmy stoprocentní záruku. Podle šéfa Republikové unie zaměstnavatelů tak bude tyto úvěry poskytovat státní Slovenská záruční a rozvojová banka.

Autor: Edita Muchová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.