Snížení výdajů pomohlo řeckému rozpočtu. Ten skončil překvapivě v přebytku | E15.cz

Snížení výdajů pomohlo řeckému rozpočtu. Ten skončil překvapivě v přebytku

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Primární rozpočet centrální řecké vlády skončil za první čtyři měsíce v přebytku 2,16 miliardy eur (59,3 miliardy korun). Vláda přitom očekávala mírný schodek. Lepší výsledky způsobilo snížení výdajů. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnilo řecké ministerstvo financí. Podle serveru deníku Kathimerini toho kabinet dosáhl tím, že začal zastavovat svoje pravidelné platby.

Primární rozpočet centrální vlády nezahrnuje splátky dluhů a rozpočty organizací sociálního zabezpečení a místních samospráv. Liší se od údajů, které sledují věřitelé Řecka, Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Naznačuje ale stav financí země, napsala agentura Reuters.

Vláda počítala s tím, že vykáže za čtyři měsíce schodek primárního rozpočtu 287 milionů eur. Daňové příjmy za leden až duben činily 14,29 miliardy eur a byly v souladu s vládním očekáváním. Výdaje dosáhly 16,32 miliardy eur, což bylo o dvě miliardy méně, než vláda plánovala.

Země, která se potýká s nedostatkem hotovosti, musela podle Reuters snížit své výdaje, aby mohla splnit veškeré své závazky. Podle bývalého náměstka ministra financí Christose Staikurase z opoziční Nové demokracie se za snížením výdajů skrývá zdržování plateb v oblasti mandatorních výdajů týkajících se například správ sociálního zabezpečení, zdravotnictví a různých úrovní státní správy, včetně krajů a obcí.

Řecko opět v recesi
Řecká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla zpět do recese, v níž se před loňským dočasným oživením nacházela šest let. Hrubý domácí produkt Řecka se proti předešlému čtvrtletí snížil o 0,2 procenta, když v předešlých třech měsících klesl o 0,4 procenta.
Zpět na sestupnou dráhu po nadějném vývoji loňského roku vyslaly hluboce zadluženou zemi nové politické otřesy, předčasné volby a protahovaná jednání nové vlády s věřiteli. Tento vývoj podkopal důvěru podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku, řekl agentuře Reuters Nikos Magginas, který působí jako hlavní ekonom v National Bank of Greece.

Vláda stahuje veškerou volnou hotovost

Zároveň se vláda v Aténách rozhodla zabrat oproti dluhopisům veškerou volnou hotovost na všech stupních státní správy a ve veřejnoprávních institucích. Peníze měly dodat také kraje a 325 obcí, z nichž se k tomuto kroku podle posledních informací odhodlaly jen dvě. Starostové to zdůvodnili obavami o budoucnost svých finančních prostředků. Vláda, která doufala, že tak shromáždí ve státní kase kolem 2,5 miliardy eur, se tak musela doposud spokojit jen s 600 miliony eur.

Vláda si prodlužuje po finanční stránce život, jak jen může. V současnosti je prakticky na konci svých možností. Atény stále čekají na konečné rozhodnutí eurozóny o uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z končícího záchranného programu pro Řecko. Původně mělo být rozhodnuto v dubnu.

Čeká se na reformy

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení programu, výplatu peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

Podle řeckých médií Atény doufají, že konečná dohoda padne „za pět minut dvanáct“ při setkání řeckého premiéra Alexise Tsiprase s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Rize během summitu Východního partnerství ve dnech 21. a 22. května. Řecká vláda se domnívá, že možná je jen „politická dohoda“, tedy domluva mezi vrcholnými představiteli bez zohlednění ekonomických kritérií požadovaných mezinárodními věřiteli.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video