Studenti z EU nebudou ve Skotsku platit příští dva roky školné, ministr chce zajistit i pracovní povolení | E15.cz

Studenti z EU nebudou ve Skotsku platit příští dva roky školné, ministr chce zajistit i pracovní povolení

ČTK

Skotský ministr školství John Swinney dnes uvedl, že navzdory rozhodnutí Británie vystoupit z EU nebudou muset ve školním roce 2017-2018 studenti z členských států Evropské unie muset platit školné na skotských vysokých školách. 

Swinney na tiskové konferenci v Glasgowě podle serveru BBC také apeloval na londýnskou vládu, aby studentům garantovala možnost zůstat v Británii po ukončení studia a dostat pracovní povolení. "Nejsou to hračky, nýbrž lidské bytosti," zdůraznil.

Swinney již v červenci řekl, že studenti ze zemí EU nebudou muset v nadcházejícím školním roce ve Skotsku platit školné. Osud studentů ze zemí EU je jednou z mnoha otázek, které se v současné době řeší v důsledku takzvaného brexitu, neboli odchodu Británie z Evropské unie.

V Británii je nyní na bakalářském studiu 125 tisíc studentů ze zemí EU a 312 tisíc z dalších států. V Anglii a Walesu stojí rok bakalářského studia Brity a občany EU devět tisíc liber ročně (téměř 270 tisíc korun). Ve Skotsku školné Skotové a studenti z EU neplatí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.