Švédové kvůli těžbě železa demolují a přesouvají své nejsevernější město Kiruna | e15.cz

Švédové kvůli těžbě železa demolují a přesouvají své nejsevernější město Kiruna

Kiruna
Kiruna
• 
ZDROJ: Johan Arvelius, CC BY SA 2.5

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Demoliční čety začaly s bouráním původní zástavby nejsevernějšího švédského města Kiruna, které se kvůli těžbě železné rudy stěhuje o tři kilometry na východ. Demolice započaly ve středu odpoledne a živě je vysílala veřejnoprávní televize. Přesun potrvá asi dvacet let.

Na tento týden je naplánováno stržení bytových domů, které v Kiruně patří k těm novějším. Zlikvidovány ale budou rovněž více než 100 let staré stavby. „Nyní se bourají ty novější domy, které podle mě nejsou nijak zvláštní. Ale až se začne se strháváním opravdu starých staveb, tak lidé budou zcela určitě smutní,“ citoval portál The Local obyvatelku města Gun-Britt Zellerovou.

„Je to jako na pohřbu, je strašné to sledovat,“ řekl Carl-Johan Mäki, který se díval, jak padá k zemi bytový dům, v němž i s rodinou žil 37 let.

Ne všechny domy ale čeká demolice. Zkáze například unikne dřevěný kostel, který v roce 2001 vyhrál hlasování o nejkrásnější stavbu Švédska. Kostel bude postupně rozebrán a znovu postaven v novém centru města. Zachráněno bude také například muzeum.

Osud města určuje místní důl na železnou rudu, který je největším nalezištěm této suroviny ve Švédsku. V roce 2004 státní důlní společnost LKAB dala místní politické správě na vědomí, že další rozšiřování podzemní těžby povede k možným propadům pod stávajícími domy. Jako řešení LKAB uvedla stěhování, o kterém se debatovalo již dlouho, nebo útlum dobývání, které živí většinu obyvatel města.

Cena železné rudy kvůli nadprodukci už delší dobu klesá a nyní se pohybuje kolem 60 dolarů za tunu. Za poslední rok pokles dosahuje asi 60 procent, což některé podniky nutí omezovat činnost.

jedno ze starších promo videí města Kiruna

Jan Mládek: Navrhnu vládě dvě varianty prolomení těžebních limitů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video