Tlak na Španělsko roste: rating se přiblížil spekulativnímu pásmu | E15.cz

Tlak na Španělsko roste: rating se přiblížil spekulativnímu pásmu

Španělsko
Španělsko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska o dva stupně na BBB minus. Krok odůvodnila prohlubující se hospodářskou recesí, která omezuje možnosti španělské vlády tento propad zastavit. Tlak na premiéra Mariana Rajoye, aby přistoupil na mezinárodní finanční pomoc tak opět vzrostla.

Výhled úvěrové spolehlivosti Španělska hodnotí agentura negativně. Známka BBB minus je přitom na hranici investičního pásma. Pokud by se ji S&P rozhodla znovu snížit, rating by se ocitl ve spekulativním pásmu.

S&P se dnešním krokem zařadila po bok další ratingové agentury Moody's, která v červnu srazila hlavní úvěrový rating Španělska o tři stupně na známku Baa3. Toto hodnocení je v režimu pozorování s negativním výhledem a v nadcházejících měsících jej agentura může opět snížit. Agentura Fitch hodnotí rating Španělska o stupeň výš na BBB, i ona ale konstatuje negativní výhled.

O Španělsku se nyní na finančních trzích spekuluje jako o horkém kandidátovi na finanční pomoc z programu nákupu dluhopisů Evropské centrální banky. Země se již rozhodla požádat o pomoc pro svůj bankovní sektor, s žádostí o širší pomoc však stále váhá, protože s ní mají být spojeny přísné podmínky.

Poslední kroky ratingových agentur ale zahánějí zatím odolávající španělskou vládu do kouta. Mezinárodní měnový fond vydal varování, že výnosy španělských dluhopisů by mohly překonat rekordních 7,5 procenta, pokud Rajoy pomoc nepřijme.

Zatímco varování agentury S&P může vládu v Madridu přinutit hodit ručník do ringu, konkurenční ratingová agentura Moody's Investors Service naznačila, že rating Španělska by mohla snížit až v reakci na to, že země podá žádost o mezinárodní finanční pomoc.

„Zdálo by se, že pokud jde o rating, je Španělsko tak trochu mezi dvěma mlýnskými kameny,“ poznamenal ředitel konzultační společnosti Swordfish Research Gary Jenkins.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.