Tropická bouře Idai má v Mosambiku už 417 obětí, země žádá o humanitární pomoc | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Tropická bouře Idai má v Mosambiku už 417 obětí, země žádá o humanitární pomoc

ČTK

Po řádění tropické cyklóny Idai zemřelo v Mosambiku již 417 lidí. Informoval o tom tamní ministr životního prostředí Celso Correia, podle nějž se celková situace pomalu zlepšuje, nadále však zůstává kritická. Země požádala o mezinárodní humanitární pomoc.

Podle úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCNA) počet obětí bude zřejmě ještě stoupat. „Budeme si muset počkat, až opadne povodeň a pak teprve budeme schopni zjistit konečný počet obětí v Mosambiku,“ sdělil koordinátor OCNA Sebastian Rhodes Stampa.

Cyklóna udeřila na pobřeží Mosambiku u města Beira v noci na 15. března. Přinesla přívalové deště, které následně zatopily rozsáhlá území v centrální části země. Poté se přesunula do sousedního Zimbabwe a Malawi, kde po sobě zanechala 315 obětí.

Výbuch čínské chemičky si vyžádal desítky mrtvých a stovky zraněných

Mosambická vláda vydala formální žádost o poskytnutí mezinárodní pomoci ve všech oblastech. Potřebuje zejména potraviny, přístřeší pro evakuované, vzdělávací a zdravotnické potřeby a logistickou podporu, včetně letadel a vrtulníků, člunů a komunikačních prostředků.

Podle OCNA bylo v Mosambiku zničeno či poškozeno 17 400 domů, 2800 škol a 39 zdravotních středisek. Voda rovněž zničila 385 tisíc hektarů úrody na polích, která byla těsně před sklizní. Potravinovou pomoc bude podle odhadů potřebovat až 400 tisíc osob a dalších 200 tisíc v Zimbabwe.

Akcie Boeingu zažily největší propad od útoků z 11. září
Vítkovo švýcarské středisko zasáhla lavina, jeden lyžař zemřel

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!