Turecká policie zaútočila na demonstranty, protesty nezastavila | E15.cz

Turecká policie zaútočila na demonstranty, protesty nezastavila

Protestující přespávají na istanbulském náměstí Taksim. Dnes ráno je odsud vytlačila policie
Protestující přespávají na istanbulském náměstí Taksim. Dnes ráno je odsud vytlačila policie
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Share on Facebook Messenger
Stovky tureckých policejních těžkooděnců dnes ráno vtrhly přes barikády na Taksimské náměstí v Istanbulu obsazené přes deset dní demonstranty. Většinu demonstrantů policisté vytlačili do blízkého parku Gezi.

Policisté za pomoci obrněných vozidel s vodními děly zaútočili na barikády, které demonstranti vybudovali na náměstí i v některých ulicích Istanbulu. Na Taksimském náměstí policisté použili podle očitých svědků velké množství granátů se slzným plynem a gumové projektily.

Demonstranti se na policejní zásah připravili tím, že obsadili barikády a chystali se je bránit. Někteří z nich házeli na vodní děla zápalné lahve a kameny, další používali pyrotechniku. Po střetu se však většina z nich stáhla do parku, kde mají postaven stanový tábor. K němu se policisté zatím nepřibližují. Istanbulský guvernér dnes na Twitteru zaručil, že proti táboru policie nezakročí.

Policisté však začali strhávat velké transparenty, jimiž protestující ověsili rozlehlou budovu na kraji náměstí, a nahradili je obří tureckou vlajkou.

Příslušníci zvláštní policejní jednotky již v pondělí večer zasáhli proti stovkám demonstrantů v Ankaře na honosné třídě Tunali Hilmi. Ta je uzavřena barikádami a od vypuknutí nepokojů v Ankaře 30. května na této ulici dosud nedocházelo k větším střetům. Zaměstnanci restaurací se podle očitých svědků narychlo zavírali s klienty ve svých objektech, aby se vyhnuli slznému plynu.

Turecké demonstranty neodradila tvrdá slova premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, který v neděli prohlásil, že jeho trpělivost má své meze a že účastníci protivládních demonstrací za vše zaplatí vysokou cenu. Řady protestujících sice prořídly, nicméně i v pondělí setrvávaly hloučky mladých lidí na Taksimském náměstí v Istanbulu a dávaly najevo odhodlání k dalším protestům.

Podle pondělního sdělení nejmenovaného vládního zdroje se Erdogan chce sejít se zástupci některých protestujících skupin, patrně ve středu.

Lidé zpočátku protestovali proti zničení parku na istanbulském náměstí, který měl ustoupit výstavbě mešity. Poté už demonstranti v řadě tureckých měst vystupovali proti Erdoganově proislámské a autoritativní politice.

Hlavními požadavky demonstrantů se postupně staly rezignace premiéra, demise policejních šéfů Istanbulu a Ankary, propuštění zadržených a záruky svobody slova a shromažďování. Při protestech podle neoficiálních údajů zemřeli čtyři lidé a přes čtyři tisíce jich bylo zraněno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.