Turecký premiér podal po volbách demisi, prozatím vede vládu dál | E15.cz

Turecký premiér podal po volbách demisi, prozatím vede vládu dál

Turecký premiér Ahmet Davutoglu podal demisi
Turecký premiér Ahmet Davutoglu podal demisi
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecký premiér Ahmet Davutoglu formálně podal demisi po nedělních parlamentních volbách, v nichž vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) přišla o parlamentní většinu. Prezident Recep Tayyip Erdogan ho ale pověřil, aby pokračoval v řízení kabinetu do sestavení nové vlády.

Oba činitelé konzultovali příští kroky. AKP čeká úkol pokusit se zformovat vládní koalici. Spekuluje se, že nejblíže konzervativní islámské straně by mohli být nacionalisté ze Strany národní akce (MHP), kteří ale odmítají usmiřování s menšinovými Kurdy a také Erdoganovy ambice na posílení prezidentských pravomocí.

Do parlamentu se ještě dostali sociální demokraté a prokurdská Demokratická strana lidu (HDP). Obě tyto strany s AKP také nechtějí spolupracovat. Nepravděpodobná je i koalice všech tří opozičních stran vzhledem k vzájemné nevraživosti mezi nacionalisty a Kurdy. Hovoří se také o menšinovém kabinetu AKP, což ale výhledově podle místních pozorovatelů nejspíše povede nakonec k předčasným volbám.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.