U Jižní Koreje se potopil trajekt plný studentů, čtyři lidé zemřeli | E15.cz

U Jižní Koreje se potopil trajekt plný studentů, čtyři lidé zemřeli

Potopený jihokorejský trajekt Sewol
Potopený jihokorejský trajekt Sewol
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Share on Facebook Messenger
Skoro 300 lidí se pohřešuje po dnešním potopení jihokorejského trajektu u břehů Korejského poloostrova. Podle informací jihokorejského ministerstva bezpečnosti bylo na palubě přes 450 osob a z nich 164 se podařilo zatím zachránit. Čtyři lidé zemřeli a po 292 osobách se stále pátrá. Asi 55 ze zachráněných utrpělo zranění.

Jihokorejské plavidlo se 477 lidmi na palubě vyslalo dnes časně ráno nedaleko jihozápadního pobřeží země tísňový signál pobřežní hlídce. Do záchranné akce se zapojilo 34 lodí a 18 vrtulníků. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje na místo povolala také potápěče.

Jihokorejské plavidlo vyslalo časně ráno nedaleko jihozápadního pobřeží země tísňový signál pobřežní hlídce, protože se začalo naklánět a později se potopilo. Podle ministerstva bylo na palubě 325 středoškoláků, 15 učitelů, 30 členů posádky a 89 dalších pasažérů. Studenti byli na školním výletě na populární ostrov Čedžu vzdálený asi 100 kilometrů od Korejského poloostrova.

Do záchranné akce se zapojilo 178 lidí, mezi nimi námořníci, příslušníci vojenského námořnictva i policisté. Připojila se také americká válečná loď Bonhomme Richard, která mohla poskytnout vlastní vrtulníky.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje na místo povolala také potápěče, kteří pátrají uvnitř vraku plavidla, kde mohli pasažéři uvíznout. Práci jim ale stěžuje špatná viditelnost. Voda má pouze 12 stupňů, v nichž se podle záchranářů organismus podchladí po 90 minutách.

Potápějící se jihokorejský trajekt Sewol Autor: ctk/ap
Rychlá zkáza (foto: ČTK/AP)

Trajekt šel velmi rychle ke dnu. Cestující, kteří nebyli mezi prvními zachráněnými, byli podle zpravodajského serveru BBC News vyzváni, aby v záchranných vestách naskákali do moře a čekali na vysvobození ve vodě.

„Slyšeli jsme hroznou ránu a pak se loď zastavila. Naklání se, museli jsme se něčeho držet, abychom zůstali sedět,“ popsal televizi YTN neštěstí student jménem Lim Hjon-min, který je mezi zachráněnými. „Musel jsem k záchrannému člunu doplavat. Voda byla hrozně studená, ale já jsem chtěl žít,“ řekl.

Důvody nehody, která se odehrála kolem 09:00 místního času (02:00 SELČ) nejsou zatím známé. Agentura Reuters napsala, že v oblasti padla v noci mlha, což vedlo ke zrušení řady spojů na ostrovy. Zpravodajka jihokorejské televize sdělila britské BBC, že posádka lodi měla dovolenou a řídil ji možná méně kvalifikovaný personál.

Oběti z řad studentů

Mezi mrtvými je jedna žena z posádky a tři muži, z nichž někteří jsou studenti. Ve škole v Ansanu, z níž studenti byli, se sešli rodiče a všichni se pokoušeli dovolat svým dětem. Úřady už zveřejnily seznam lidí na palubě a vyplývá z něj, že zatím pouze 78 studentů se dostalo z vody. Škola původně oznámila, že jsou všichni žáci zachránění a pozdější dementi této zprávy rodiče rozhořčilo. Jihokorejské školy pořádají výlety na ostrov většinou pro první a druhé ročníky, studentům na palubě bylo 16 a 17 let.

Pasažér Kim Sung-mok řekl, že do poslední chvíle a pomáhal lidem dostat se do haly lodě. „Voda ale stoupala velmi rychle a některým se to nepodařilo,“ sdělil. Posádka prý rozhlasem požádala pasažéry, aby zůstali na místech a vyčkali. Výzvu, aby vyskákali do vody, Kim neslyšel.

Plavidlo mělo několik palub. Podle zachráněných do sebe lidé začali narážet, jakmile se loď začala otřásat, a mnozí už krváceli. Loď byla na 14hodinové plavbě a neštěstí se stalo asi čtyři hodiny před doplutím do cíle.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.