Ukrajina dostane od EU dalších 600 milionů eur | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Ukrajina dostane od EU dalších 600 milionů eur

ČTK

Evropská unie v příštích týdnech uvolní 600 milionů eur (asi 16,2 miliardy Kč) pomoci Ukrajině, oznámil dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po jednání s ukrajinským premiérem Volodymyrem Hrojsmanem. Poskytnutí této druhé tranše makrofinanční pomoci dlouhé měsíce zdržovala existence ukrajinského moratoria na export dřeva, Hrojsmanova vláda nyní ale předložila parlamentu návrh zákona, kterým zákaz ruší.

"Z mého pohledu je to dostatečný předpoklad k poskytnutí 600 milionů, na které Ukrajinci čekají," řekl novinářům o kroku ukrajinského kabinetu Juncker. Připustil, že rozhodování by bylo snazší, kdyby moratorium už bylo zrušeno. Očekává ale, že ukrajinský parlament návrh podpoří.

Premiér Hrojsman rozhodnutí označil za významnou podporu Ukrajině v její složité situaci. "Budeme pracovat s politickými stranami v parlamentu, abychom zajistili přijetí," slíbil před novináři. Peníze z pomoci podle něj pomohou vylepšit makroekonomickou stabilitu země.

 

Válka na Ukrajině ožívá. Boje jsou nejtěžší za dva roky, varuje NATO

 

Juncker dnes poznamenal, že za poslední dva či tři roky uskutečnila Ukrajina více reforem než v předcházejícím dvacetiletí. "Ukrajinci mají právo něco za to konečně vidět," podotkl šéf komise s tím, že EU Ukrajinu podporuje nejen v jejím konfliktu s Ruskem, ale daleko šířeji. Celková výše programu evropské makrofinanční pomoci zemi je 1,8 miliardy eur (asi 48,6 miliardy Kč), vyplacení jeho druhé části se ale zdržovalo.

Desetileté moratorium na vývoz nezpracovaného dřeva z roku 2015, které v plném rozsahu platí teprve od počátku letošního roku, mělo pomoci ukrajinskému dřevozpracujícímu průmyslu a také zastavit odlesňování částí země. Neziskové organizace i zastoupení EU v Kyjevě ale upozorňovaly, že po jeho vstupu v platnost jen výrazným způsobem narostlo pašování dřeva ze země.

Trump hodlá s Ukrajinou a Ruskem vyjednat mír na Donbasu, již o tom mluvil s Porošenkem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!