Ukrajina musí odškodnit nezákonně zatčeného exministra | E15.cz

Ukrajina musí odškodnit nezákonně zatčeného exministra

Jurij Lucenko
Jurij Lucenko
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina se podle Evropského soudu pro lidská práva v případě vězněného bývalého ministra vnitra Jurije Lucenka dopustila justiční zvůle. Lucenko, který působil ve vládě rovněž uvězněné expremiérky Julije Tymošenkové, si odpykává čtyřletý trest za překročení úředních pravomocí.

Soudci štrasburského tribunálu podle agentury DPA dospěli k závěru, že zadržení a uvěznění Lucenka v roce 2010 bylo „svévolné a nezákonné“. O tom, že by šlo o „politickou kauzu“, se ale v dnešním rozsudku nezmiňují. Lucenkovo tvrzení, že byl zatčen proto, aby zmizel z politického života, soudci velmi důkladně prověřovali, ale došli k tomu, že se to stalo i z jiných důvodů.

Lucenkovi podle rozsudku náleží odškodnění ve výši 15 tisíc eur (asi 382 300 korun). Ukrajinské úřady ho neinformovaly o tom, proč byl zatčen, uvádí se v rozsudku. Nebyly také důvody k tomu, aby byl před začátkem procesu držen ve vězení. Ministerstvo spravedlnosti v Kyjevě ještě před vynesením rozsudku uvedlo, že se rozhodnutí soudu podřídí, připomnělo ale, že není konečné a lze se proti němu do tří měsíců odvolat.

Dnešní rozsudek podle agentury DPA hraje do karet kritikům současného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, kteří tvrdí, že se před podzimními parlamentními volbami snaží zlikvidovat své politické oponenty. Za působení ve vládě Tymošenkové bylo odsouzeno už několik jejích členů.

Lucenko byl uvězněn za to, že svému služebnímu řidiči nezákonně přidělil byt a neoprávněně mu nechal vyplácet mzdu operativního pracovníka ministerstva vnitra.

Bývalá premiérka byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za překročení pravomocí při uzavření smlouvy o dodávkách ruského plynu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video