Útočník z Lyonu byl zdvořilý a nápomocný soused, s policií nemluví | E15.cz

Útočník z Lyonu byl zdvořilý a nápomocný soused, s policií nemluví

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden ze čtyř podezřelých, kteří byli zadrženi v souvislosti s pátečním atentátem u francouzského města Lyon, byl propuštěn. Hlavní podezřelý, řidič nákladního vozu Yassine Salhi, s vyšetřovateli nekomunikuje. Informovala o tom pařížská prokuratura. Motiv činu podle ní také zůstává nejasný.

Pětatřicetiletý Salhi v pátek dodávkou zaútočil na sklad americké společnosti na výrobu technických a průmyslových plynů Air Products v průmyslové zóně Saint-Quentin-Fallavier asi 30 kilometrů jižně od Lyonu. Nyní je v policejní vazbě společně s manželkou a sestrou, zatímco další muž byl propuštěn, aniž proti němu bylo vzneseno jakékoli obvinění.

Mluvčí pařížské prokuratury Agnes Thibaultová-Lecuivreová řekla, že vyšetřovatelé dosud nenarazili na nic, co by vysvětlovalo motiv činu nebo ukazovalo na případné zahraniční vazby útočníka.

Podle francouzských protiteroristických zákonů muže být podezřelý zadržován čtyři dny. Pak musí být buď propuštěn, nebo předběžně obviněn a poslán do vazební věznice.

Uříznutá hlava zaměstnavatele

Samotný atentát se obešel bez obětí na životech, ale na místě se našla odříznutá lidská hlava a islámské nápisy. Obětí z uříznutou hlavou byl Sahliho 54letý zaměstnavatel, jeden z místních podnikatelů.

Někteří analytici v této souvislosti v médiích vyjádřili pochybnosti, zda lze událost skutečně kvalifikovat jako teroristický čin; šlo podle nich možná o kriminální akt osobní msty.

Úřady se nicméně verze teroristického aktu drží. Agentura AP s odvoláním na nejmenované francouzské činitele napsala, že Salhi pořídil „selfie“ snímek s obětí, který pak poslal nejméně jednomu příjemci. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit totožnost této osoby, která by podle zpráv médií měla být v Sýrii.

Salhi dosud neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie jej zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. Muž, jenž má alžírského otce a marockou matku, žil s manželkou a třemi dětmi v přízemí udržovaného obytného domu na lyonském předměstí Saint-Priest, kam se přestěhoval před několika měsíci.

Zdvořilý a nápomocný soused

Místní obyvatelé ho rozhlasové stanici Europe 1 popsali jako zdvořilého, vždy nápomocného, ale také velmi uzavřeného souseda. Nosil prý diskrétní vousy a občas hrával fotbal s dětmi.

Jeho žena francouzskému rozhlasu řekla, že nechápe, jak mohl manžel atentát spáchat. „Jsme normální muslimové, dodržujeme ramadán,“ podotkla.

Francouzské úřady se po šoku z lednových atentátů v Paříži a následných protiislámských činů v zemi obávají důsledků pátečního útoku. Prezident François Hollande dnes o situaci jedná se členy svého bezpečnostního kabinetu. Mezi ně patří i ministr zahraničí Laurent Fabius, vnitra Bernard Cazeneuve a premiér Manuel Valls, který kvůli útoku přerušil svou návštěvu Jižní Ameriky.

Pevná podpora z Prahy
Soustrastný telegram Hollandeovi zaslal český prezident Miloš Zeman. „Rád bych Vás ujistil, že pevně podporujeme boj francouzského lidu proti mezinárodnímu terorismu. Rád bych Vás v těchto obtížných chvílích též ujistil, že bolest rodiny oběti i celé Francie je sdílena celou Českou republikou,“ citovala dnes prezidentská kancelář z telegramu, který byl z Hradu odeslán v pátek.

Cazeneuve po schůzce oznámil, že v platnosti zůstává nejvyšší bezpečnostní stupeň pro průmyslové podniky na jihovýchodě Francie. Opatření zahrnující mobilizaci policistů a vyšetřovatelů vyhlásil Hollande pro 158 průmyslových podniků v regionu Rhône-Alpes. Jde o firmy, které by mohly být zdrojem nebezpečných látek. Opatření by mělo platit tři dny.

Cazeneuve zároveň podle agentury DPA potvrdil posilování početních stavů policie o 500 nových míst ročně. Od ledna pak má být vytvořeno 1500 nových míst u zpravodajských služeb. Na jejich modernizaci má být v příštích třech letech vyhrazeno 233 milionů eur (6,35 miliardy korun).

Šéf opozičních Republikánů, exprezident Nicolas Sarkozy však žádal přísnější bezpečnostní opatření. Vláda by se měla z nejnovějšího útoku co nejvíce poučit, žádal Sarkozy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video