Aktualizováno
V Íránu se ozvaly exploze, Izrael podle amerických médií zaútočil na leteckou základnu

V centrální části Íránu se ozvaly exploze. Šlo o odvetu za íránský útok na Izrael?

V centrální části Íránu se ozvaly exploze. Šlo o odvetu za íránský útok na Izrael? Zdroj: Profimedia.cz

Izraelský útok na Írán dnes brzy ráno podle listu The New York Times (NYT) zasáhl leteckou základnu poblíž středoíránského města Isfahán. Íránská média informovala jen o explozích v důsledku práce protivzdušné obrany. Rozsah škod zatím není znám. Blízkovýchodní země v některých oblastech dočasně pozastavily provoz letišť. Zdroj agentury Reuters řekl, že Írán bezprostředně nechystá za noční incident odvetu, neboť se nepotvrdil jeho zahraniční původ.

„Zahraniční zdroj incidentu nebyl potvrzen. Žádný útok zvenčí jsme nezaznamenali a diskuse se přiklání spíše k infiltraci než k útoku,“ řekl Reuters vysoce postavený íránský představitel pod podmínkou zachování anonymity.

Politické vedení Izraele i jeho armáda dnes ráno k věci mlčely. Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir nicméně zveřejnil jednoslovný příspěvek na síti X v hebrejštině, v němž uvedl: „Chabé!“

Podle NYT, který se odvolává na informace od dvojice izraelských a trojice íránských činitelů, šlo o útok malými drony, které možná startovaly z území Íránu. Další skupina malých dronů byla podle íránských činitelů sestřelena v oblasti města Tabríz na severozápadě země.

Íránské agentury uvedly, že z obou měst byly hlášeny exploze. Jaderná zařízení podle nich zasažena nebyla. Že nejsou poškozena, potvrdila podle Reuters i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Polooficiální íránská agentura Fars informovala o třech výbuších severozápadně od Isfahánu, později napsala o třech dronech, které sestřelila protivzdušná obrana. Jeden z vysoce postavených íránských velitelů podle Reuters uvedl, že „hluk“ nad Isfahánem způsobila protivzdušná obrana, která se zaměřila na „jeden podezřelý objekt“.

Žádné oficiální zprávy o škodách zatím nejsou. Íránští představitelé tvrdí, že k Íránu nebyly vyslány žádné střely. Televize Fox News s odvoláním na vojenský zdroj sdělila, že šlo o „omezený útok“, na němž se nepodílely Spojené státy, i když o něm byly předem informovány. Také zdroj agentury Reuters obeznámený se situací řekl, že USA obdržely před útokem upozornění ze strany Izraele.

Ve většině oficiálních komentářů a zpráv íránských médií v souvislosti s incidenty nepadla o Izraeli zmínka a íránští analytici a experti ve vysílání státní televize zjevně bagatelizovali rozsah útoku. Jeden z nich řekl, že protivzdušná obrana v Isfahánu sestřelila miniaturní bezpilotní letouny, které vyslali „infiltrátoři z území Íránu“.

Írán minulý víkend poprvé přímo zaútočil na Izrael, když na něj vyslal přes 300 raket a útočných dronů. Izrael a jeho spojenci téměř všechny střely zlikvidovali, škody vznikly minimální. Spojené státy a další světové mocnosti pak v minulých dnech Izrael důrazně nabádaly, aby na útok nereagoval, případně nanejvýš zdrženlivě tak, aby zabránil další eskalaci napětí v regionu či vypuknutí otevřeného konfliktu s jeho letitým nepřítelem.

Íránský útok byl reakcí na vzdušný úder na íránský konzulát v Damašku, který je připisován Izraeli a při němž 1. dubna zemřelo 16 lidí, včetně sedmi elitních příslušníků íránských revolučních gard.