V Norsku vyplula první výletní loď světa s hybridním motorem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

V Norsku vyplula první výletní loď světa s hybridním motorem

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Společnost Hurtigruten, provozovatel norské lodní přepravy a pošty, představil novinku ve své flotile. Na vlny vypustila novou hybridní loď nazvanou Roald Amundsen. Informovala o tom agentura Reuters.

Plavidlo pojme 500 cestujících a je navrženo tak, aby bylo schopno plout i v nehostinných podmínkách severních vod. Je pojmenováno podle norského průzkumníka Roalda Amundsena, který v roce 1911 jako první na světě dosáhl jižního pólu.

„Motory obsahují akumulátory, které nám umožňují v případě potřeby plout pouze za pomoci baterií. A to až hodinu v kuse,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Hurtigruten Daniel Skjeldam. Společnost odhaduje, že baterie sníží spotřebu paliva a ušetří asi 20 procent emisí oxidu uhličitého. 

Poprvé na českých kolejích. CZ Loko představila hybridní lokomotivu

„Očekáváme, že baterie budou v nadcházejících letech důležitou součástí lodní dopravy, ale samozřejmě neočekáváme, že naše lodě budou schopny fungovat pouze na bateriích, protože loď může plavat až dvacent dní v oblastech, kde neexistují žádné dobíjecí stanice,“ doplnil Skjeldam. Podle jeho slov bude mít společnost k dispozici během tohoto roku další hybridní výletní loď. Ta by dokonce měla mít baterie s dvojnásobnou kapacitou než loď Roald Amundsen.

Společnost Hurtigruten očekává, že se se infrastruktura dobíjecích stanic pro loďe bude nadále zlepšovat. V současné době je tato možnost pouze v norském městě Bergen.

Nejrychlejší silniční Ferrari všech dob. Model SF90 má tisíc koní a hybridní pohon
Špatná zpráva pro Teslu. V britském žebříčku spolehlivosti elektromobilů se Model S umístil na posledním místě
Vysoké ceny odrazují Čechy od elektromobilů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!