Věřitelé začali jednat v Aténách o programu pomoci | E15.cz

Věřitelé začali jednat v Aténách o programu pomoci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Týmy mezinárodních věřitelských institucí dnes začaly vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko.

„Práce začaly. Instituce hovoří s řeckými úřady,“ řekla novinářům mluvčí Evropské komise Mina Andreevová. Přes víkend se v řeckých i v dalších evropských médiích opakovaně objevovaly informace o odkladech a problémech před rozhovory, které původně měly začít už v pátek. Podle Andreevové by jednání o programu pomoci měla nyní pokračovat rychlým tempem.

Zatím jen technické záležitosti

Mluvčí řecké vlády Olga Gerovasiliová ale dnes podle agentury AP uvedla, že rozhovory, které nyní startují na technické úrovni, začnou naplno až později v tomto týdnu. Podle Andreevové šéfové vyjednávacích misí dorazí do Atén nejdříve ve středu.

Nejmenovaní unijní činitelé nicméně tvrdí, že na místě již jsou šéfové vyjednávacích misí vyslaných Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou. Nová šéfka mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro Řecko Delia Velculescová by prý měla dorazit do pátku, aby se zúčastnila rozhovorů na politické úrovni.

Zástupci těchto tří věřitelských institucí mají v příštích týdnech dohodnout s řeckou stranou takzvané memorandum o porozumění, tedy základní dokument určující podmínky, za nichž Atény dostanou novou pomoc ze záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Řecko by poté, co přijalo dva balíky reformních kroků a splnilo tím podmínky stanovené nedávným summitem zemí používajících společnou měnu, mělo mít možnost získat tříletou půjčku ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Mírnějí úsporná opatření?

Německý časopis Der Spiegel informoval, že věřitelé jsou ochotni zmírnit požadovaná úsporná opatření, protože řecká ekonomika se zhoršila natolik, že původně plánované rozpočtové cíle se nyní zdají být „iluzorní“. Řecký nedělník Proto Thema ale podle agentury ANSA napsal, že zástupkyně MMF Velculescová prosazuje plány reforem systému sociálního zabezpečení, jejichž součástí je prý i snížení důchodů až o 30 procent.

Německé ministerstvo financí dnes uvedlo, že v jednáních, která by měla být důkladná a bez jakéhokoli časového tlaku, by Řecko mělo usilovat o „ambiciózní“ reformy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video