Výhled inflace se prudce zhoršil, ECB nechala sazby beze změn | E15.cz

Výhled inflace se prudce zhoršil, ECB nechala sazby beze změn

Šéf ECB Mario Draghi
Šéf ECB Mario Draghi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) nechala po dnešním zasedání své bankovní rady základní úrokové sazby beze změn. Hlavní refinanční sazba tak podle očekávání zůstává na rekordním minimu 0,05 procenta. Šéf banky Mario Draghi následně prohlásil, že výhled inflace na letošní rok se prudce zhoršil a že situace je teď jiná, než byla ještě v prosinci. Euro po Draghiho slovech oslabilo, proti dolaru spadlo na nejnižší hodnotu za dva týdny.

ECB situaci znovu posoudí na březnovém zasedání, kdy vydá i výhled ekonomiky eurozóny na nejbližší roky. Pro další uvolnění měnové politiky mluví letošní prudké otřesy na finančních trzích a další propad cen ropy. Levnější energie bude vyvíjet tlak na nový pokles inflace, jejíž meziroční míra v prosinci mírně stoupla a dostala se na 0,2 procenta.

Draghi řekl, inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu se opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu mladých tržních ekonomik, s výkyvy na finančních trzích a trzích komoditních, a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům.

„Na příštím zasedání začátkem března bude proto nutné přezkoumat a možná opětovně posoudit naši měnovou politiku,“ uvedl Draghi.

Ea Inflation Rate

Zdroj: ieconomics.com

Euro po Draghiho slovech zamířilo dolů a poprvé za dva týdny sestoupilo k americkému dolaru pod 1,08 USD. K japonskému jenu společná evropská měna klesla na minimum za devět měsíců.

ECB v prosinci zklamala trhy, když zavedla méně důrazná opatření, než jaká se od ní očekávala. Banka dál snížila svou depozitní sazbu hlouběji do negativního pásma a prodloužila program nákupů dluhopisů minimálně o šest měsíců, aby podpořila ekonomický růst a inflaci. Cílem ECB je, aby inflace v eurozóně byla těsně pod dvěma procenty.

Banka od loňského března pumpuje do finančního systému pomocí nákupů státních dluhopisů a dalších aktiv asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně. Hlavní refinanční sazbu ECB drží na minimu 0,05 procenta a minulý měsíc snížila depozitní sazbu o 0,10 procentního bodu na minus 0,30 procenta. Při záporné depozitní sazbě musejí finanční ústavy za peníze uložené u centrální banky platit, což by je teoreticky mělo nutit k většímu poskytování půjček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video