Vyřeší spor o dluh v USA „kouzelná“ bilionová mince? Obama to zatrhul | E15.cz

Vyřeší spor o dluh v USA „kouzelná“ bilionová mince? Obama to zatrhul

Vyřeší spor o dluh v USA „kouzelná“ bilionová mince? Obama to zatrhul
Barack Obama
• 
ZDROJ: čtk

vrb, ČTK

Blížící se bitva demokratů s republikány o rozpočtové výdaje a škrty vede ekonomy i k různým opravdu kreativním nápadům. Velkou popularitu si získal plán vydat platinovou minci v hodnotě bilionu dolarů, kterou by se Bílý dům mohl vyhnout povinnosti žádat Kongres o zvýšení stropu pro státní dluh. Barack Obama ale takovou myšlenku zavrhl.

S myšlenkou na vydání platinové mince nebo mincí původně přišel již předloni profesor Yaleovy univerzity Jack Balkin. V uplynulých dnech a týdnech ji podpořil například nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman či demokratický člen Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler, píše The Wall Street Journal.

Platinové mince mají tu výhodu, že americké zákony nijak neomezují jejich množství, které může obíhat ve Spojených státech. Naopak pro papírové peníze, ale i zlaté, stříbrné či měděné mince takový limit existuje. Obama by tak teoreticky mohl nařídit, aby se vyrazila platinová mince v hodnotě bilionu dolarů a uložila se do centrální banky. Americká státní pokladna by tak měla peníze na další období, aniž by musela zvyšovat státní dluh.

Americké ministerstvo financí ale obavy z finančních kouzel rychle utlumilo. „Ministerstvo financí i centrální banka se nedomnívají, že zákony by měly nebo mohly být vykládány tak, aby to umožnilo výrobu platinových mincí, kterými bychom se vyhnuli navyšování státního dluhu,“ uvedl mluvčí resortu Anthony Coley.

Republikánského poslance Grega Waldena návrh ale rozzuřil tak, že chce v Kongresu prosadit zvláštní zákon, který by vydání platinové mince v tak vysoké hodnotě výslovně zakázal. V iniciativě chce pokračovat, přestože vláda nápad odmítla. „Proč to Obamově vládě trvalo tak dlouho, než myšlenku kouzelné bilionové mince vyloučila?“ uvedl Walden.

Americká vláda musí Kongres žádat o navýšení stropu pro státní dluh. Zatímco v minulosti šlo obvykle o formalitu, během Obamova vládnutí republikáni tohoto kroku loni v létě využili k tlaku na prezidenta, aby přijal rozpočtové škrty. Další bitva kolem zadlužení USA se strhne už zanedlouho. Současný strop 16,4 bilionu dolarů vláda překročila na konci minulého roku. Peníze jí dojdou ve druhé polovině února.

Autor: vrb, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!