Zachraňte Erasmus! Brusel žádá po Česku další 4,5 miliardy | E15.cz

Zachraňte Erasmus! Brusel žádá po Česku další 4,5 miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropska unie

vag, ČTK

Evropská komise požádala členské státy, aby pro letošní rozpočet unie poskytly dodatečných téměř devět miliard eur k již dříve odsouhlaseným 129 miliardám. Podle Bruselu totiž chybí peníze na výměnný studentský program Erasmus či na podporu vědy a výzkumu. Na Česko by podle běžného klíče mělo z této sumy připadnout zhruba 180 milionů eur, tedy kolem 4,5 miliardy korun.

„Přicházíme s řešením pro Erasmus a další programy, které jsou letos kvůli nedostatku prostředků v nebezpečí,“ řekl eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski. „Ani jedno euro není pro Brusel,“ zdůraznil. Všechny tyto peníze by podle něj měly jít pro studenty, vědce a malé a střední podniky.

Ekonom a člen NERV Miroslav Zámečník považuje zrovna Erasmus za šikovné zdůvodnění. „Je to úspěšný program, který podporuje mladé lidi. Nedivil bych se, kdyby si ho komise vybrala pro jeho popularitu schválně,“ poznamenal pro server E15.cz.

Vláda zatím od EK nedostala oficiální žádost, řekl ministr financí Miroslav Kalousek. „Až přijde, budeme se tím vážně zabývat,“ doplnil.

Problémy s dírami v rozpočtu jsou způsobeny tím, že výše plateb, kterou schválily členské země s europoslanci po zdlouhavých a složitých jednáních, je nižší než závazky, které by letos unijní rozpočet měl pokrýt.

Komise, která původně navrhla vyšší rozpočet, než jaký byl nakonec schválen, už předem upozorňovala, že nějaké peníze budou ke konci roku možná chybět. Navíc se připojuje i to, že se blíží konec dlouhodobé finanční perspektivy (2007 až 2013), přičemž tradičně na konci tohoto období přichází víc žádostí o proplácení peněz.

Podle předseda EK José Barrosa by členské státy měly dostály svým dřívějším závazkům. „Tyto platby jsou nezbytné k oživení růstu a vytváření míst napříč EU,“ dodal. Připomněl, že členské státy a zákonodárci při přijetí původního rozpočtu vyzvaly EK, aby v případě, že se ukáže odsouhlasené množství peněz jako nedostatečné k pokrytí závazků, přišla s návrhy dodatečných změn.

U programu Erasmus chybí nyní kolem 90 milionů eur, což může vést k výrazné redukci míst, které jsou v rámci výměn studentům nabízeny, nebo ke snížení stipendií. Na výzkumné programy komise potřebuje dalších 423 milionů, aby mohla zaplatit včas a vyhnout se placení úroků za pozdní platby. Největší suma, přes osm miliard eur, pak je třeba na rozvoj venkova a politiku soudržnosti, skrze níž proudí peníze do chudších regionu unie.

Podle europoslance ODS Hynka Fajmona jde o součást vyjednávací taktiky komise, která se snaží dostat rozpočet na příští rok na co nejvyšší úroveň, protože pak od něj bude odvozen nový víceletý finanční rámec na roky 2014 až 2020, o němž se nyní tvrdě vyjednává. „Komise tak uměle vytváří tento problém, aby získala na svou stranu veřejnost, a využívá k tomu studentský program, který je oblíbený,“ podotkl Fajmon.

Motohiro Sato: Evropa dělá chyby jako Japonsko v 90. letech

Autor: vag, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.