Zápisník z Ria: Podoby reality | E15.cz

Zápisník z Ria: Podoby reality

Zápisník z Ria: Podoby reality
Rio de Janeiro, Brazílie
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Martin Hašek

Cariocas jsou nadšení! Brazilský lid miluje svou první jihoamerickou olympiádu! První zlatá medaile judistky Rafaely Silvaové rozjela v částech města oslavný karneval. Caipirinha tekla proudem, a když neměli limetku, dali k té cachaçe mučenku. Je to realita, nebo ne? Něco pravdivého na tom určitě je, ale v médiích se o tom moc nedočtete.

Ne, že by problémy před hrami v Riu nebyly. Několik vědců navrhovalo olympiádu zrušit kvůli viru zika, obří korupční skandál petrolejářské firmy Petrobras vedl až k impeachmentu prezidentky Dilmy Rousseffové. Začátek her navíc provázejí volná místa na tribunách stadionů. A když je plno, domácí fanoušci bučí na soupeře z jiných zemí.

Také o problémech v Riu něco vím. Druhý den po příjezdu do novinářské vesnice přestal fungovat záchod a na vedlejším dodnes chybí na míse prkénko (lady z recepce: Říkali jsme si, že tu koupelnu nebudete používat…). Děsím se dne, kdy si na pokoji nechám bundu a klimatizované mrazivé peklo v autobusech i tiskových střediscích mi sedne na hlavu a zničí mě do konce her.

Ale zase… Ten plážový volejbal na Copacabaně byl prostě fajn, i když byli na ty naše holky Brazilci trošku přísní. A když jsem poprvé vylezl z olympijské bubliny mezi hotelem, stadiony a autobusy, řekl jsem si, že rychlostní autobusová dráha BRT je super nápad. A že vlastně i to zdejší metro je pohodlné, prostorné a celé nové.

Brazilci mají alespoň výhodu, že za desátky pro jejich „cartu aberta“ (ve skutečnosti Rio Card) vyrostla solidní dopravní infrastruktura. Navíc pak z metra vylezete ven a máte to pár kroků na pláž.

Ale olympiádu dělají hlavně lidi. A v Riu jsou fajn. V metru vám anglicky poradí, na které zastávce vystoupit, cestou na fotbal se kromě národních barev oblékají i do těch klubových, červeno-zelených Fluminense nebo třeba černobílých Botafoga (ti pak křičí na celé autobusové nádraží: Fogo!).

A Michael Phelps řekl, že takový rambajz z ochozů jako při štafetě na 4×100 metrů kraul snad ještě nezažil. Ty rozkradené peníze se určitě daly využít líp. Ale když už olympiáda začala, jako katastrofa mi nepřipadá.

Autor je redaktorem Sportu

Autor: Martin Hašek
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud