Zeman vystoupí v OSN, navrhne vznik protiteroristické jednotky | E15.cz

Zeman vystoupí v OSN, navrhne vznik protiteroristické jednotky

Valné shromáždění OSN
Valné shromáždění OSN
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Pine via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman vystoupí letos v září na Valném shromáždění OSN s návrhem na vznik mezinárodní protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. Řekl to v Novém Veselí na Žďársku během prvního dne oficiální návštěvy Kraje Vysočina.

„Všichni členové Rady bezpečnosti mají sice různé zájmy, ale jednoho společného nepřítele, a to je mezinárodní terorismus,“ řekl Zeman. Prezident prý očekává, že jeho návrh bude přijat s rozpaky, protože předpokládá spolupráci stálých členů Rady bezpečnosti. „Ale na druhé straně - a obávám se, že k tomu bude potřeba řady dalších budoucích teroristických činů - nakonec dojdou k názoru, že v boji proti tomuto typu terorismu musí velmoci spolupracovat, stejně jako spolupracovaly v boji proti Hitlerovi,“ řekl Zeman.

Ke sjednocené ozbrojené akci proti teroristům vyzval Miloš Zeman už na konci ledna na pražské konferenci k výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi. Tehdy uvedl, že by tato akce měla být na mezinárodní úrovni pod Radou bezpečnosti OSN a své síly by měli vyslat pokud možno všichni stálí členové rady. Jeho výzvu tehdy odmítl český premiér Bohuslav Sobotka i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (oba ČSSD), proti islamistům podle nich musí zakročit muslimové.

Pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu se Zeman vyslovil také začátkem března na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu. „Potřebujeme novou strategii v boji proti islámskému terorismu. Ne tanky, ne pěchotu, ne dělostřelectvo, ale bezpilotní letouny, zvláštní jednotky a tajné služby,“ řekl tehdy český prezident. V této souvislosti vyzdvihl činnost izraelské tajné služby Mossad, která je podle něj jedinou efektivní tajnou službou světa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video