Americké akcie ztratily v průběhu ledna tři procenta | e15.cz

Americké akcie ztratily v průběhu ledna tři procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Flatecher6 - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akciové trhy ve Spojených státech v pátek výrazně klesly. Mezi investory se projevily obavy ze slabšího růstu domácí ekonomiky a z toho, zda nestabilita v Evropě nepoškodí firemní zisky. Hlavní indexy byly ve ztrátě i za celý týden a za celý měsíc, ve kterém zaznamenaly nejhorší měsíční výsledek od loňského ledna.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních podniků, se v pátek snížil o 1,42 procenta na 17169,63 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,29 procenta na 1995,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite byl nižší o 1,03 procenta na 4635,24 bodu. Za celý týden Dow Jonesův index klesl o 2,8 procenta a S&P 500 také o 2,8 procenta. Za celý měsíc index Dow Jones odepsal 3,6 procenta a S&P ztratil 3,1 procenta, což je pro oba z nich největší měsíční pokles za poslední rok.

Americké ministerstvo obchodu v pátek také oznámilo, že domácí ekonomika v loňském posledním čtvrtletí prudce zpomalila tempo růstu na 2,6 procenta. Zpátky ji držely horší vládní a podnikatelské výdaje. Výdaje spotřebitelů naopak rostly nejrychleji od roku 2006.

Wall Street souběžně sleduje dění v eurozóně, kde řecký ministr financí prohlásil, že nová vláda v Aténách nebude jednat s trojicí inspektorů zastupujících mezinárodní věřitele Řecka, tedy Evropskou unii, Evropskou centrální banku a Mezinárodní měnový fond. Řecko také odmítá prodloužení mezinárodního záchranného programu, který vyprší 28. února. Akcie v energetice ale stouply poté, co světové ceny ropy oživily o více než osm procent.

Na devizovém trhu dnes dolar posílil vůči euru. Trhy nadále očekávají, že americká centrální banka (Fed) začne později během tohoto roku zvyšovat úrokové sazby, což by kontrastovalo s uvolňováním měnové politiky jinde ve světě. Jednotná evropská měna vůči dolaru klesla o 0,18 procenta na 1,1299 USD. Dolar vůči japonskému jenu klesl o 0,8 procenta na 117,38 JPY.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah