Jaroslav Bukovský: Triumfální symbol věčného optimismu? Kdo brzdí rozjetou Nvidii

Akcie Nvidie prý poslední slovo zdaleka neřekly

Akcie Nvidie prý poslední slovo zdaleka neřekly Zdroj: NVIDIA

Představte si, že realita je v každém okamžiku podstatně lepší, než za jakou ji dokážete sami považovat. Je tak spektakulárně nádherná a barevná, že vaše oko nedokáže široké spektrum natolik zářivých odstínů postihnout a ani mysl to celé nezvládne pojmout. Výsledkem takové situace ale mohou být subjektivní pochybnosti o jinak objektivně dokonalém světě. Což je obrovská škoda, protože život v takovém psychoklimatu nikdy nemůže být tak dobrý, jak dobrý by být mohl pouhou změnou optiky.

Představte si firmu, která svým ziskem zásadně překoná očekávání takzvaných expertů i investorů. Co překoná, ona je rozcupuje na kousky a ty provokativně rozfouká do zakyslých tváří skeptického publika, které se trapně netrefilo. Změní se v takové situaci očekávání trhu, jaké výsledky předvede firma příště?

Jenže příště se stane totéž. Kvalifikované publikum sedí se spadlými bradami a nevěřícně kouká na čísla, která opět deklasovala jejich odhady. Co teď? Změnit profesi, narychlo se začít tvářit, že je to jen náhoda, a kreativně hledat argumenty pro původní skepsi? Představte si, že se taková situace zopakuje i potřetí a pak i počtvrté. Vítejte ve světě, který běžní smrtelníci nedokážou pojmout. Ve světě jménem „envidia“, které shodou okolností ve španělštině znamená „závist“.

Síla historické skepse

Svět, a to i ten investorský, je odnepaměti arénou půtek optimistů a skeptiků. Jejich momentální vzájemné mocenské postavení určuje, jakou podobu společenství zrovna má a jaký tvar mají křivky jeho vnitřních trendů. Někdy na scénu vtrhnou optimismy tak úderné a natolik podmanivé, že arénu svým charizmatem zcela ovládnou a zdánlivě jednou provždy skepsi zadupou do země. A takovou moc mají momentálně akcie Nvidie.

Akcie firmy, jejíž burzovní hodnota je v přepočtu momentálně někde kolem 53 bilionů korun. Tedy zhruba na úrovni výstupu celé české ekonomiky za deset let. Otázkou zůstává, co bude dál. Zůstane Nvidia triumfálním symbolem věčného optimismu a investorských zisků, anebo předá štafetu dál – třeba technologickým soukmenovcům z velké sedmičky?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!