Primární nabídky akcií v Číně klesly v pololetí meziročně o 20 procent | E15.cz

Primární nabídky akcií v Číně klesly v pololetí meziročně o 20 procent

akcie, burzy
akcie, burzy
• 
ZDROJ: freedigitalphotos.net

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objem primárních nabídek akcií v Číně klesl v prvním pololetí meziročně o pětinu, protože letos chyběly obří nabídky. Pro prostředky si na akciový trh letos chodí spíše menší podniky a podle analytiků by tento trend mohl ještě několik měsíců vydržet.

Během pololetí slábla i pozice šanghajské burzy. Za prvních šest měsíců roku uvedl primární nabídku svých akcií v Šanghaji jen každý desátý z těchto čínských debutantů. Více nabídek uvedl menší Šen-čen, kde sídlí trh ChiNext podobného typu jako americký Nasdaq.

Podle výpočtu agentury Thomson Reuters se celkový příjem podniků z primárních nabídek snížil meziročně o 20 procent na 24 miliard dolarů (přes 400 miliard korun).

Tento trend může ještě nějakou dobu trvat, než Šanghaj otevře dlouho očekávaný parket pro zahraniční firmy. Podle analytiků se očekávají velké a ceněné nadnárodní tituly jako HSBC či Coca Cola.

Dvě největší primární nabídky v Šanghaji představovaly společnosti Sinovel Wind za 1,4 miliardy dolarů a Pangda Automotive Trade za 710 milionů. V Šen-čenu si za první pololetí odneslo za primární nabídky 136 společností 16,6 miliardy dolarů a to na trzích ChiNext a SME. Na příjmech z primárních nabídek ve vnitrostátní Číně se tak Še-čen podílel z více než dvou třetin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah