Technologické akcie ano, ale později | E15.cz

Technologické akcie ano, ale později

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

Jan Traxler

Google, Apple a Facebook změnily virtuální svět. Lepší investicí však dnes paradoxně mohou být akcie „okopánků“ – Microsoft a Nokia. Celý sektor IT čeká v příštím půlroce pokles, protože domácnosti, firmy i státy budou šetřit.

Technologická bublina 1999

Technologické akcie byly středem pozornosti koncem devadesátých let. Masivní rozšíření počítačů a internetu zcela změnilo náš svět. Ceny technologických akcií na burze doslova letěly do nebe. V roce 2000 bublina splaskla. Většina akcií spadla o 80–90 procent, mnohé z burzy úplně zmizely. I těžké váhy jako Microsoft nebo Hewlett Packard se dodnes obchodují zhruba za polovinu svých maxim z roku 1999.
Jedna firma však ukázala neuvěřitelnou odolnost. Akcie IBM také v roce 2000 začaly klesat, ale na rozdíl od ostatních to nebyl volný pád. Do roku 2002 ztratily zhruba 40 procent. Po prodeji divize výroby PC ale byznys IBM vzkvétá a odráží se to i na růstu ceny akcie z 80 dolarů na aktuálních 170. Akcie IBM je tak jedna z mála technologických akcií, které jsou dnes dražší než v roce 1999.

Největší veřejně obchodované akcie z odvětví informačních technologií Autor: Pramen FINEZ Investment Management, Reuters, data k 12. 8. 2011

Hit posledních let: Google, Apple, Facebook

V uplynulé dekádě se dále zrodili tři noví giganti. V roce 2004 vstoupila na burzu firma Google, od té doby její akcie vzrostly na šestinásobek. Ještě větším hitem je firma Apple, jejíž akcie ve stejném období znásobily svou hodnotu dvacetkrát a z lokálního minima v březnu 2009 stouply o 300 procent. I po nynější panice na burze, kdy některé akcie klesly dokonce na nižší hodnotu než při posledním propadu v roce 2008, si Apple drží pevně svou pozici (akcie Applu klesly o pouhých 10 procent).
Akcie společnosti Apple se na burze těší takovému zájmu, že svou tržní kapitalizací nechávají za sebou dlouholeté lídry Microsoft a IBM. Podle posledních čtvrtletních hospodářských výsledků už je Apple překonal i v tržbách a čistém zisku. Třetím hitem na poli informačních technologií je Facebook. Jeho akcie však prozatím nejsou veřejně obchodovatelné, o vstupu na burzu se ale velmi žhavě diskutuje.

Dividendové investice Microsoft a Nokia

Akcie Applu se dnes jeví trochu přehřáté. Nejlepší fundamentální ukazatele vykazují akcie Microsoft (P/E 9,3) a Hewlett Packard (P/E 7,6), obě však mají malý růstový potenciál. Microsoft má ale jednu dlouhodobou výhodu, na dividendách vyplácí zhruba jen čtvrtinu čistého zisku, zbytek používá na úhradu ztrát z minulých let. Zbývá posledních osm miliard (to jest zhruba půl roku) a pak se očekává, že bude dividendy zvyšovat. Navíc disponuje 50 miliardami dolarů v hotovosti, respektive krátkodobých investicích, takže bude mít z čeho dividendy vyplácet.

Vývoj ceny akcie Nokia Autor: reuters

Vývoj ceny akcie Apple Autor: reuters

Druhým „okopánkem“ je finská firma Nokia, která zaspala ve vývoji a poslední roky ztrácí svou pozici na trhu. Její akcie letí od roku 2008 strmým pádem dolů. Ještě v roce 2007 se v New Yorku obchodovaly akcie Nokia za 35 dolarů, dnes stojí jedna akcie pouhých pět dolarů a tržní ocenění firmy tak kleslo na 20 miliard dolarů při ročních tržbách kolem 60 miliard dolarů. Problém je v ziskovosti, firma má příliš vysoké provozní náklady.
Stávající neutěšená situace okolo Nokie ale skýtá potenciálně velmi zajímavou investici. Nokia má stále dost věrných zákazníků, a pokud se jí podaří dohnat konkurenci nebo dokonce přijít s něčím lepším, své místo na trhu si udrží. Dále už stačí jen snížit provozní náklady a vyšší zisky se odrazí i v ceně akcií. Navíc Nokia dlouhodobě vyplácí vysoké dividendy a bude se snažit udržet minimálně pětiprocentní dividendový výnos. V zákulisí se také spekuluje, že si na Nokii brousí zuby Microsoft. V takovém případě by pravděpodobně musel přijít s nabídkou výrazně převyšující 20 miliard (jak už bylo řečeno, peníze na to má).

Na IT akcie není vhodná doba

Vše nasvědčuje tomu, že světová ekonomika upadá znovu do recese. Domácnosti i firmy budou šetřit. A šetřit budou muset i jednotlivé státy, pokud nechtějí dopadnout jako Řecko. To znamená, že cyklické sektory včetně informačních technologií nečeká růžové období. Srpnová panika na trzích byla teprve první vlnou výprodejů, v příštích měsících mohou (nemusí) následovat další vlny.
S nákupem technologických akcií bych tedy doporučoval počkat na příhodnější dobu (odhadem za půl roku). Výjimkou jsou akcie Nokia, které bych nakoupil už dnes, ale zároveň s výhledem na případné přikupování při prohloubení propadu v následujících měsících. Vedle Nokie a Microsoftu bych se více zaměřil hlavně na firmy v oboru IT zabezpečení, to jest například Symantec.

Podílové a indexové fondy

K investici je možné využít i podílové fondy. Sektorový fond zaměřený na informační technologie v ČR nabízí Franklin Templeton, BNP Paribas, ING, KBC a Erste Sparinvest. Nejlepší historické výsledky z nich má fond Franklin Technology, který v uplynulých třech letech výrazně předčil konkurenci i srovnávací index MSCI World IT. Tento index má za podkladové aktivum ETF Lyxor. ETF iShares se drží indexu S&P Global Technology. Z osvědčených indexových fondů má nejlepší výsledky Vanguard Information Technology. Připraveno ve spolupráci s FINEZ Investment Management

Autor: Jan Traxler

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.