Autonomní letadlo. Společnost Xwing představila speciální Cessnu | E15.cz

Autonomní letadlo. Společnost Xwing představila speciální Cessnu

Karel Kilián - vtm.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký startup Xwing vůbec poprvé představil svůj systém pro plně autonomní létání. První zkušební let proběhl tento čtvrtek. Firma, která vznikla v roce 2016, získala finanční prostředky od zakladatelů platebního systému Stripe Johna a Patricka Collisonových či generálního ředitele GitHubu Nata Friedmana. O vývoji informuje server Venture Beat.

Šéf Xwing Marc Piette doufá, že se mu do dvou let podaří získat povolení od Federální letecké správy (Federal Aviation Administration; FAA). V tomto směru však bude průkopníkem, neboť ve Spojených státech nejsou v současnosti schválena žádná plně autonomní bezpilotní komerční letadla. Mluvčí FAA však uvedl, že „současný regulační rámec poskytuje FAA určitou flexibilitu při zavádění inovativních dopravních prostředků a technologií,“ ale odmítl se vyjádřit k harmonogramu možné certifikace.

Během zkušebních letů firma předvedla svou autonomní technologii, která řídila letadlo od vzletu, během přeletů nad zálivem východně od San Francisca, až po přistání. Na palubě byli dva až tři cestující, včetně pilota, jehož úkolem bylo dohlížel na chod stroje.

Piette věří, že systém pro autonomní létání, který hodlá implementovat do původně standardních dopravních letadel pro krátké vzdálenosti, bude schválen dřív, než stihnout vzlétnout létající taxíky společností Uber a Boeing.

Celý článek a galerii najdete na webu vtm.zive.cz >>>  

Podívejte se na zkušební let autonomního letadla

Autor: Karel Kilián - vtm.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah