Lítačka se stěhuje z peněženky do mobilu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Lítačka se přestěhuje z peněženky do mobilu, revizorům bude stačit jízdenka v aplikaci

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Cestující v pražské MHD se už revizorům nebudou muset prokazovat kartičkami. Město od prosince umožní nahrávat časové kupony do mobilní aplikace PID Lítačka. K tomu dosud sloužily fyzické nosiče Lítačka, In Karta Českých drah nebo bankovní karty Visa a Mastercard. Novinka vyšla městskou firmu Operátor ICT na téměř tři čtvrtě milionu korun.

„Je důležité uvědomit si složitost dopravně-odbavovacího systému, který propojil odbavování v hlavním městě a Středočeském kraji a má dosah na tři miliony obyvatel. Je tak největším dopravně-odbavovacím systémem v republice,“ vysvětluje náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Ke spuštění byly podle něho nutné aktualizace odbavovacích zařízení ve všech dopravních prostředcích pražské integrované dopravy a Středočeského kraje. Dotkly se 26 dopravců.

Teď bude revizorovi při kontrole stačit mobil. „Osoby oprávněné ke kontrole budou čtečkami načítat QR kód či NFC čip v platformě Android obsahující informace o zakoupeném dlouhodobém časovém kuponu. Odbavit se bude možné i ve vlacích a příměstských autobusech,“ uvádí mluvčí firmy Operátor ICT Vladimír Antonin Bláha.

Praha chystá roční jízdenky na splátky. Lidé by ušetřili skoro tři tisíce

Další novinkou bude možnost nakupovat dlouhodobé časové kupony prostřednictvím mobilní aplikace, která zatím umožňovala pořízení jen těch krátkodobých. S tím se však počítá až v prvním čtvrtletí příštího roku.

Slibné možnosti

Aplikace výhledově propojí různé formy dopravy. K MHD přibude sdílení kol nebo automobilů a možnost zaplatit jízdenku a parkování v rámci jedné transakce.

Od spuštění mobilní aplikace loni v srpnu je přes ni možné také zakoupené jízdenky přeposílat třetím osobám, aktivovat je podle potřeby, zobrazit nejbližší zastávku s aktuálními časy odjezdů nebo volná místa na městských parkovištích typu P+R.

Automobilky čeká omezování výroby, zlepšení situace je zatím v nedohlednu, říká analytik Pelc
Kolem nejvýše položeného města Evropy se dá pohodlně pohybovat i bez vozu
Praha vymění všechny zastaralé automaty na jízdenky. Půjde platit i kartou
Z Holešovic do Kutné hory na jednu jízdenku. Lítačka začne platit i ve Středočeském kraji
Přehledně: Mobilní signál v metru. Kde si zavoláte a mrknete na facebook a kde ne?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!