Důchody a jejich přiznání vyřídíte se zpožděním. Stát nestíhá

Důchodci

Důchodci

Před pěti lety potřebovala Česká správa sociálního zabezpečení na zpracování žádostí o starobní důchody měsíc, loni to bylo téměř o dva týdny déle. U invalidních penzí to trvá dokonce déle než dva měsíce a v 16 procentech případů nestačila úředníkům na rozhodnutí ani zákonná devadesátidenní lhůta.

Důvodem pro komplikovaný provoz ohledně přiznávání penzí je především nedostatek pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Přitom i sociální správa podobně jako další státní orgány a instituce by podle šéfky státní pokladny Aleny Schillerové (ANO) měla kvůli úsporám zrušit ještě deset procent míst.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) to však vidí opačně. „Ústřední ředitel ČSSZ dlouhodobě říká, že bychom potřebovali deset procent zaměstnanců navíc. Tedy ne že bychom byli schopni deset procent míst škrtnout,“ řekla deníku E15. 

V současnosti působí ve správě přes 8 700 lidí. Sehnat další je zejména v Praze kvůli platům, které jsou nižší než v soukromé sféře, obtížné. „O desetinu personál navýšit nelze. Nutně ale potřebujeme posily hlavně na agendu nemocenské a důchodů,“ dodala Maláčová s tím, že v prvním čtvrtletí letošního roku se délka řízení o tři dny zkrátila.

Přesto doba rozhodování někdy přesáhne zákonnou devadesátidenní lhůtu. Loni se to stalo u 16 procent žádostí o invalidní penze. Seniorů čekajících na výměru starobního důchodu déle než čtvrt roku byly dvě procenta. Před pěti lety bylo takových případů o polovinu méně.

Podle ČSSZ se v posledních pěti letech délka řízení u nových žádostí skokově prodloužila mezi roky 2014 a 2015. „Jednou z hlavních příčin byl negativní dopad nabytí účinnosti zákona o státní službě,“ uvádí zpráva.

Lhůta se znovu protáhla loni, a to především u zmíněných invalidních penzí. Způsobil to nedostatek pracovníků v lékařské posudkové službě. V ní mohli pracovat lékaři podle služebního zákona pouze do 70 let věku, splňovat museli i další podmínky. Pravidla se změnila až letos v únoru, kdy začala platit úprava normy. 

Sociální správa loni rozhodovala o více než 559 tisících žádostech o důchody. Podobně jako v předchozích letech opět přibylo lidí, kteří chtěli přepočítat částky za práci v důchodu. Všechny se však v zákonné lhůtě uspokojit nepodařilo. 

Ombudsmanka Anna Šabatová poukázala na to, že v loňském roce dosáhl počet stěžovatelů právě v oblasti sociálního zabezpečení nejvyšší úrovně. „Patrné to bylo mimo jiné u invalidních důchodů, kde počet podnětů meziročně vzrostl o sedmatřicet procent,“ uvedla.

Průměrná délka vyřizování žádostí o penze:

2010:

2014:

2018:

80 dní

36 dní

47 dní

Délka vyřizování žádostí o starobní penze:

2010:

2014:

2018:

72 dní 

31 dní

43 dní

Délka vyřizování žádostí o invalidní penze:

2010:

2014:

2018:

123 dní

60 dní

67 dní