Příští české dluhopisy budou mít záporný úrok | e15.cz

Příští české dluhopisy budou mít záporný úrok

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Mark Morgan via Flickr
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko otevřelo kapitolu záporných úrokových sazeb. Výnos dvouletého dluhopisu vlády spadl hluboko pod nulu a je nejníže v historii země. Na dvouleté půjčce České republice věřitelé nejenže nevydělají ani korunu, ale ještě ročně zaplatí úrok 0,1 procenta.

Se záporným znaménkem už proběhly i obchody s českými bondy se tří- a čtyřletou splatností. Česko se zároveň stalo první zemí na světě neplatící eurem, kde vláda může při svém financování využít luxus záporných sazeb. Výjimkou je Švýcarsko, tam je však v minusu i klíčová sazba centrální banky.

Premiérová česká „negativní“ aukce může přijít co nevidět. Právě aktuální výnosy bondů totiž rozhodují o dluhové politice ministerstva financí. „Upravujeme emisní kalendáře státních dluhopisů na měsíční bázi. Přizpůsobení emisí bude realizováno v závislosti na výsledcích dalších aukcí státních pokladničních poukázek a jejich srovnání s výnosy státních dluhopisů se splatností do tří let,“ uvádí Radek Ležatka z ministerstva. Poslední dluhopisová aukce Česka proběhla 25. března. Průměrný úrok bondů s tříletou splatností tehdy dosáhl 0,011 procenta.

Experti radí držet dluhové choutky na uzdě. „Primární snahou vlády by mělo být nevytvářet nové dluhy i při takto nízkých sazbách. Jsem rovněž skeptický k tomu, že by se na tom dalo něco extra vydělat, dominantní by také mělo být dlouhodobější financování,“ uvedl europoslanec Luděk Niedermayer. Tlak na záporné sazby se přelévá i dále do ekonomiky, tématem začínají být v českých bankách i byznysu.

Na záporné úroky se již připravují české banky i firmy

Banky a firmy se chystají na příchod záporných úrokových sazeb. Segmentem, ve kterém negativní úroky odstartují, budou podnikové euroúvěry. Úroky se tu ve většině případů odvíjejí od sazby Euribor, která propadla v posledních týdnech pod nulu. Banky tvrdí, že záporné úroky zatím neúčtují, podle všeho jde však jen o otázku času.

„V případě korporátních euroúvěrů situaci řešíme na úrovni jednotlivých klientských smluv,“ uvedl mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek na dotaz, jak se negativní Euribor odráží v aktuálních úrokových sazbách. „V omezené míře záporné úrokové sazby již ovlivňují cenu vybraných produktů především pro korporátní klienty,“ dodal Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank s tím, že v minusu v tuto chvíli nejsou žádné úvěry banky.

„Rostoucí tlak na negativní úrokové sazby jsme již pocítili, a to příznivě. Klesající sazby se projevily snížením nákladů na financování a v případě eurových úvěrů na bázi jednodenního Euriboru se dokonce dostaly pod sjednanou úroveň marže banky,“ říká finanční ředitel chemičky Deza Daniel Hruška.

Hrozba záporných sazeb se stává předmětem bankovních analýz. „Některé měny v regionu, jako například švýcarský frank nebo švédská koruna, již negativním úrokovým sazbám čelí. I to je důvod, proč musíme tuto eventualitu interně analyzovat,“ doplnil Zúbek. Záporné sazby mohou postupně ovlivňovat větší část ekonomiky. „Pokud by se hlouběji do negativního teritoria ponořil Euribor na delších splatnostech, dotklo by se to relativně velkého množství zejména korporátních úvěrů. K takovému vývoji může ve světle programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB poměrně lehce dojít,“ vysvětlil Martin Lobotka z Conseq Investment Management.

V současnosti čerpají podniky v eurech kolem 22 procent úvěrů. „Nemalá část z nich je jistě vázána na Euribor,“ dodává Lobotka s tím, že efekty negativních sazeb se zatím nedotknou domácností, které mají drtivou většinu svých půjček v korunách.

Evropou se šíří záporné sazby, teď došlo i na hypotéky
Evropské finančnictví oslavilo premiéru. Španělská banka Bankinter svým klientům z řad hypotečních dlužníků poprvé v historii zúčtovala záporné sazby, a zaplatila tak za ně část jejich dluhu. Stalo se tak v případě hypoték navázaných na švýcarský frank, v jehož případě poklesly úrokové sazby tak hluboko, že zůstaly i po započtení bankovní marže pod nulou. Bankinter tak svým klientům v odpovídající výši umořil hypoteční závazek.
Klienti banky měli úroky z hypoték navázané na sazbu Swiss Frank Libor, která nyní atakuje záporné jedno procento. Tímto způsobem uzavřené hypotéky představují v Evropě zatím okrajový jev, dveře k platbám bank klientům se přesto otvírají. Až 90 procent hypotečních půjček především na jihu Evropy, v zemích jako Španělsko, Portugalsko nebo Itálie, je podle zjištění listu The Wall Street Journal vázáno na obdobnou referenční sazbu Euribor. Ta v měsíčním vyjádření propadla do záporu začátkem letošního jara, klíčový roční Euribor je pak na úrovni 0,18 procenta, nicméně rychle se blíží nule.
„Moje hypoteční splátka klesla ze 450 eur v roce 2008, kdy jsem hypotéku uzavíral, na současných 235 eur, a to díky pádu tříměsíční sazby Euribor,“ uvedl pro list třiapadesátiletý Portugalec Joao Coelho da Silva.
Pro evropské banky jsou záporné úrokové sazby novinkou, se kterou zatím nepočítají nejen ceníky, ale ani smlouvy či informační systémy bank. „Jedním z důsledků může být, že banky dočasně omezí poskytování hypotečních úvěrů, jelikož se situací záporných sazeb nikdy nikdo nepočítal a není vlastně jasné, jak v takovém případě postupovat,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky.
Negativní sazby začaly v účetnictví bank reálně hrozit od letošního spuštění programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky (ECB), které stlačilo evropské výnosy v mnoha případech pod nulu. V záporu se pohybují výnosy dluhopisů hned šesti zemí eurozóny, například na německém dvouletém papíru tratí investoři 0,25 procenta ročně, úrokové sazby přitom spolu s potvrzeným odhodláním ECB dál nákupovat dluhopisy stále klesají.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah