Téměř všechny transformované penzijní fondy letos překonaly inflaci | E15.cz

Téměř všechny transformované penzijní fondy letos překonaly inflaci

Téměř všechny transformované penzijní fondy letos překonaly inflaci
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Transformované penzijní fondy v pololetí vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,85 procenta a téměř všechny tak překonaly inflaci. Ta se nyní pohybuje kolem 0,5 procenta. Vyplývá to z dat Asociace penzijních společností ČR. Loni tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly v průměru výnos 1,15 procenta.

„Pokud vše půjde přesně jako dosud, za celý rok bude zhodnocení u nejlepších fondů kolem jednoho procenta, v průměru kolem 0,8 procenta. V prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb to není špatný výsledek,“ řekl analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Do jisté míry jde podle něj o efekt dříve nakoupených dluhopisů s vyššími kupony

„Pro transformované fondy je nyní obtížné generovat zisk, protože ze zákona musí investovat hlavně do konzervativních nástrojů, a například státní dluhopisy upisoval v srpnu stát s výnosem nula procent. V aktuální situaci na trzích těží transformované fondy z výhodnějších investic v minulosti, a nadále proto všechny bezpečně překonávají inflaci,“ uvedl prezident asociace Aleš Poklop.

Ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták nečeká, že by se penzijní fondy vymanily z nízkých výnosů. Díky nízké inflaci se však alespoň podařilo uchovat reálnou hodnotu spravovaných financí fondů. Penzijní připojištění ale podle něj není produktem, který by lidem nabízel zisky. Účastníci jdou primárně za státním příspěvkem či za příspěvkem zaměstnavatele. Proto je důležité doplnit penzijní fondy také dalšími investičními produkty, jako jsou podílové fondy, podotkl.

Nový normál. Zisky velkých bank se vrátily až na úroveň roku 2009

Průměrné zhodnocení vkladů klientů transformovaných fondů v letech 1995 až 2015 činilo 3,86 procenta. Průměrná inflace v tomto období byla 3,55 procenta.

Do transformovaných fondů nyní už lidé nemohou vstupovat, nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření v účastnických fondech. Ty už například neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta.

Transformované fondy penzijních společností vytvořily v pololetí zisk 1,41 miliardy korun. Celkem si koncem června u nich spořilo na penzi 4,574 milionu klientů, o 51.000 méně než na konci roku 2015. Majetek těchto fondů tvořily z 89 procent dluhopisy, z 1,8 procenta akcie a podílové listy, zbytek představovaly ostatní investice, například do peněžního trhu.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace.

Průměrné výnosy transformovaných fondů v procentech:Průměrné výnosy transformovaných fondů v procentech:Autor: čtk

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!