Trh korporátních dluhopisů ovládá jenom pár firem | E15.cz

Trh korporátních dluhopisů ovládá jenom pár firem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dweider via Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téměř nulové úroky působí na trzích jako magnet pro globální společnosti. Zavedené nadnárodní korporace se v prvním čtvrtletí vrhly na dluhopisové trhy s nevídanou vervou. Deset největších emisí dolarových dluhopisů za první tři měsíce roku dosáhlo velikosti 116,5 miliardy dolarů. To je téměř třetina ze všech dluhopisů firem s investičním ratingem.

Velké firmy si mnou ruce, že se po jejich obligacích jen zaprášilo, přílišná dominance pár dlužníků dluhopisovému trhu ale neprospívá. Obchodníci si stěžují, že to trhu ubírá na likviditě, tedy možnosti prodat či nakoupit bez výrazného pohnutí cenou. A na tom pak tratí také všechny firmy, jež chtějí prodat dluhopisy za méně než miliardy dolarů.

„Likvidita se nachází jen v pár miliardových emisích, kde je zobchodovaný objem nafouknutý,“ citoval Reuters Jamese Sheparda z banky Mizuho. „Pak máte emise za 500 či 750 milionů dolarů, které se obchodují velmi málo anebo vůbec.“

Největší emise dolarových dluhopisůAutor: E15

Ačkoli zobchodované objemy u několika známých firem zůstávají vysoké, investoři si stěžují, že u tisíců menších firem aktivita upadá navzdory nízkým úrokovým sazbám. Ty přitom drží velikost celkového trhu vysoko, protože nízké úroky umožňují více společnostem vstoupit na dluhopisový trh.

Dluhopisy prodané pivovarem AB InBev, společností Apple a dalšími osmi tvořily jen v březnu více než desetinu zobchodovaného objemu. AB InBev v lednu zaznamenal nevídaný zájem o své dluhopisy, kterých prodával za 46 miliard dolarů, aby měl z čeho zaplatit převzetí dalšího nadnárodního pivovaru SABMiller.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah