Inflaci srazily nealkoholické nápoje a potraviny | E15.cz

Inflaci srazily nealkoholické nápoje a potraviny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spotřebitelské ceny v Česku klesly v srpnu proti předchozímu měsíci o 0,2 procenta, zlevnily opět hlavně potraviny a nealkoholické nápoje. Meziroční inflace se tak vrátila na květnovou úroveň a zároveň na hodnoty, kde byla naposledy v polovině roku 2010. Analytici přitom odhadovali, že meziroční inflace zůstane v srpnu na červencové úrovni 1,4.

Ceny potravin: levnější jsou hlavně brambory a plodová zelenina

Proti červenci ceny pro spotřebitele v srpnu klesly především kvůli snížení cen zeleniny o 13,9 procenta, zejména brambor a plodové zeleniny. Ceny ovoce klesly o necelá dvě procenta. Mírně, v rozmezí 1,1 až 1,4 procenta, se snížily ceny jedlých olejů, luštěnin, čokolády a čokoládových výrobků, nečokoládových cukrovinek, kakaa, kávy, čaje. Oděvy zlevnily o 0,9 procenta a obuv o procento.

Ceny poštovních služeb vzrostly o 19,8 procenta

Vzrostly naopak ceny tabákových výrobků o 1,1 procenta a dovolených s komplexními službami o 2,1 procenta. „V oddíle pošty a telekomunikace se zvýšily ceny poštovních služeb o 19,8 procenta,“ oznámili statistici. O méně než procento zdražily proti červenci pohonné hmoty a finanční služby.

Zpomalení cenového růstu ve srovnání s loňským srpnem ovlivnily zejména ceny v dopravě. „Ceny pohonných hmot přešly v srpnu v pokles o 0,7 procenta z růstu o 1,8 procenta v červenci. Důvodem byl jejich výrazný meziměsíční růst v srpnu 2012,“ uvedl ČSÚ.

Ceny telefonických a telefaxových služeb klesly o 11,2 procenta a zlevnily také automobily, domácí spotřebiče a plyn. Meziročně naopak zdražily z potravin nejvýrazněji mouka, mléko a máslo a stouply také ceny vodného a stočného, alkoholických nápojů a tabákových výrobků.

Analytici: inflace se bude nadále snižovat

Podle Patrika Rožumberského z UniCredit Bank srpnová inflace nenaznačuje, že by se v ekonomice začaly objevovat nové inflační tlaky. „V dalším období očekáváme snižování meziroční inflace, jejíž dno předpokladáme kolem jednoho procenta. Toho zřejmě dosáhne na začátku příštího roku, kdy odezní daňové vlivy z letošního ledna. Snaha vlády snížit proporci regulovaných složek v cenách energií se navíc promítne do snížení meziročních indexů v oblasti bydlení. V neposlední řadě bude ve směru nižšího růstu cen působit dobrá letošní úroda,“ předpokládá Rožumberský.

Spotřebitelské ceny v mezinárodním srovnání (rok 2005=100)

Spotřebitelské ceny v mezinárodním srovnání (rok 2005=100) Autor: CSU
Zdroj: ČSÚ

Autor: red

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.