Světový prodej alkoholu skomírá, i kvůli Rusku | E15.cz

Světový prodej alkoholu skomírá, i kvůli Rusku

Vodka je v Rusku tradiční nápoj
Vodka je v Rusku tradiční nápoj
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Anthony Knuppel via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po světě se loni prodalo 252 miliard litrů alkoholických nápojů, což je růst o pouhých 0,8 procenta. Nevýrazným tempem tak rostl druhý rok za sebou. Vyplývá to ze zprávy organizace Euromonitor International. Světovou poptávku po alkoholu ovlivnil zpomalující růst v Číně. V Rusku, jehož ekonomika směřuje do recese, se objem prodeje alkoholických nápojů snížil o šest procent.

Odbyt brzdila ochabující poptávka na některých rozvíjejících se trzích. Například v Číně prodej alkoholických nápojů vzrostl jen o 1,2 procenta, což bylo jedno z nejpomalejších temp od 90. let minulého století.

V Rusku, jehož ekonomika se potýká s negativními dopady nízkých cen ropy a západních sankcí kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi, klesl prodej alkoholických nápojů o šest procent. Podle Euromonitoru je na vině „pokračující makro a geopolitické napětí“.

„Zdánlivě nezastavitelný motor na rostoucích trzích se začíná zadrhávat,“ napsal v doprovodné poznámce analytik organizace Euromonitor Spiros Malandrakis. Výrazněji přitom podle něj utrpěl světový prodej vodky a koňaku, který je závislý na jediném trhu nebo jedné oblasti. V případě vodky tak světový prodej klesl o pět procent.

Největší trh s vodkou klesl

V Rusku, které má největší světový trh s vodkou, klesl loni prodej tohoto nápoje o 12 procent, uvedl dnes britský list The Telegraph. Odrazilo se to i na celkově nižším světovém odbytu vodky, který utrpěl největší pokles za pět let.

Čínská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí zpomalila růst na sedm procent, což pro ni bylo nejpomalejší růstové tempo za posledních šest let. Ruská ekonomika vykázala podle ruského ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva v prvních třech měsících roku meziroční pokles o 2,2 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah