Kolik investovat do zlata? | E15.cz

Kolik investovat do zlata?

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
• 

Jiří Snížek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnoho investorů chce vědět: kolik investovat do zlata v porovnání s jinými aktivy? Řídí se zlato obvyklými pravidly diverzifikace? Bude zlato fungovat jako cenný papír, nebo jako hotovost?

Jedna věc je jistá: detailní pochopení pozice zlata v diverzifikaci portfolia je pro rozumná rozhodnutí důležité. Jakou možnost diverzifikace mi investice do zlata dává?Investice do zlata má dva hlavní cíle. První z nich je jednoduchý bezpečnostní polštář. V případě finanční katastrofy je poměrně vysoká pravděpodobnost, že se zlato stane přinejmenším dočasnou měnou, takže mít v držení nějaké fyzické zlato, které lze použít v takovém případě nouze, je jedna role. Tento cíl má však málo co do činění s diverzifikací portfolia. K tomuto účelu nemůžete koupit dluhopisy. Druhým cílem je liminovat nepříznivé působení střídání ekonomických cyklů, a to je role, která je důležitá, pokud zvažujete diverzifikaci.

Investice do zlata je mnohem podobnější investici v cizí měně než investici do akcií nebo dluhopisů. Pokud investujete do akcií nebo obligací, vkládáte peníze do společnosti, která je použije k produkci: bude stavět továrny, najímat pracovníky nebo jinak vytvářet produkty a služby k prodeji. Pokud investujete do měny, není to investice do produktivního růstu. Kupujete si měnu vzhledem k očekávaným budoucím změnám v její kupní síle. Předpokládáte, že díky každé jednotce této měny budete moci koupit více produktů a služeb, které chcete. Když si koupíte akcie, investujete do budování hodnoty. Když si koupíte měnu, kupujete si schopnost hodnotu udržet.

Tyto možnosti v rámci devizových rezerv jsou více či méně způsobeny nedůvěrou v jiné investice, jež jsou vám k dispozici. Když například jde (akciový) trh proti vám, můžete z něho zcela vystoupit, investovat namísto toho do dolaru a poté na akciovém trhu nakoupit znovu později, až budou mít vaše dolary vyšší kupní sílu. Obchodování měnových alternativ, jako je zlato, v tom není výjimkou.

Jakou diverzifikaci mi zlato neumožní?

Budete-li hovořit s finančním poradcem o vašem portfoliu, může říci něco jako: „Jste příliš zatíženi akciemi technologických firem. Měli byste portfolio rozšířit o energetické akcie, aby se snížilo riziko.“ To, o čem poradce mluví, je sektorová diverzifikace. Na rozdíl od diverzifikace aktiv diverzifikace sektoru neříká, zda si vybrat akcie, dluhopisy, nebo oběživa, nýbrž doporučuje, abyste neměli všechny své akcie a dluhopisy v jednom oboru, nebo (méně často) ve stejné měně.
Diverzifikace sektoru je u zlata samozřejmě možná – koneckonců, není to technologická akcie ani výrobní dluhopis – ale v této diverzifikaci zlato nevyniká.

Zlato může někdy předhonit jeden sektor akcií a jiný ne, poměrně vysoké transakční náklady u většiny forem zlata z něj však dělají špatnou volbu při obchodování s úmyslem výdělku v krátkodobém horizontu. Zlato si vede lépe jako investice s delšími realokačními podmínkami a stálejšími trendy.
Existují nějaké výjimky?

Výjimkou jsou akcie těžby zlata, které je možno vnímat jako sektor spolu s akciemi dolů na jiné kovy a materiály. V těch případech opravdu investujete do společností, které budou používat peníze na produktivní hodnotu zisku. V tomto případě musí být bráno v úvahu zcela odlišné penzum informací než při striktní investici do zlata. K dispozici je nepřeberné množství informací na internetu, vztahuje se na všechny cenné papíry, včetně důlních společností. Analyzujete-li své portfolio, abyste si ověřili, kolik zlata vlastníte, můžete s těžebními akciemi zacházet jako s ostatními aktivy bez výjimečných vlastností zlata.

Takže kolik byste měli do zlata investovat?

Doporučujeme mezi 10 % a 25 % z vašich celkových úspor v normálním období. To by mělo poskytnout dostatečné pokrytí pro změny v jednotlivých strategiích a situacích. V extrémních časech možná budete chtít svou zlatou alokaci rozšířit.

Autor: Jiří Snížek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah