Soud s lihovou mafií: Kovářík a Menšík mohou z vazby na kauci | E15.cz

Soud s lihovou mafií: Kovářík a Menšík mohou z vazby na kauci

Správce nemovitostí Ivan Kovářík (vlevo) a jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík
Správce nemovitostí Ivan Kovářík (vlevo) a jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správce nemovitostí Ivan Kovářík a jednatel firmy Morávia-Chem Radek Menšík, kteří jsou obžalováni v kauze lihové mafie, se mohou dostat z vazby na kauci. Naopak šéfovi mafie, která měla připravit stát při obchodech s nelegálním lihem o 6,7 miliardy korun na daních, soud potvrdil přísnější vazbu. Radek Březina tak zůstává ve vazební věznici kvůli hrozbě z možného útěku i kvůli možnému ovlivňování svědků.

Ze sedmičlenné organizované skupiny zůstávají ve vazbě právě už jen Radek Březina, Kovářík a Menšík.

„Soud se domnívá, že důvody vazby u pana Kováříka i nadále trvají. Bylo ale provedeno již rozsáhlé dokazování a i s ohledem na jeho roli v organizované skupině lze vazbu nahradit přijetím peněžité záruky jeden milion korun,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek. Podobná situace nastala i u Menšíka, i tam stanovil soud peněžitou záruku ve výši jeden milion korun.

Březina si to chce odsedět v kuse

Státní zástupce Miroslav Stoklásek v případě Kováříka i Menšíka nechal rozhodnutí na soudu. Šéf lihové mafie Radek Březina o propuštění nežádal. „Zdá se mi to zbytečné, když už tady člověk je, je lepší si to odsedět v kuse. O mém trestu nebude pochyb, újmu jsem tady způsobil,“ uvedl Radek Březina.

Tvrdí však, že už nemá koho ovlivňovat. S tím však žalobce nesouhlasil. Poukázal především na související trestní řízení, kde je Březina právě za ovlivňování svědků stíhán. Řízení dosud nebylo ukončeno. Soudce mu ponechal přísnější typ vazby i kvůli novému trestnímu řízení týkající se legalizace majetku z výnosu trestné činnosti. Tam je kromě Radka Březiny stíhán mimo jiné také jeho bratr Tomáš a otec Vladimír.

Velký hráč

Žalobce se dnes také poprvé obsáhleji vyjádřil k samotnému postoji Březiny v této kauze a označil jej za velkého hráče, který se podle něj snaží ovlivňovat do poslední chvíle trestní řízení. Dokládají to podle něj i poznámky zajištěné na jeho cele.

„Z nich je patrný vývoj, o co se snažil. Vinu se snažil hodit buď na toho, kdo zemřel nebo na toho, kdo by to vzal za finanční odměnu na sebe. V momentě, kdy začal obžalovaný Kaláč vystupovat jako první v jeho neprospěch, svou strategii změnil a začal svou aktivitu směřovat vůči němu,“ podotkl státní zástupce. „Ano, chtěl jsem mu to vrátit, kdo by se nenaštval. Kaláč trestnou činnost páchá až doteďka, a není zavřený,“ řekl k tomu dnes Březina.

Problémy s umísťováním

Kvůli hrozbě ovlivňování svědků musejí nyní věznice řešit problém s umisťováním obviněných, kterých v souvislosti s kauzou lihové mafie přibývá. Jde nejen o otce Radka Březiny Vladimíra, ale i Stanislava Pražana a jeho otce, které policie obvinila z daňových úniků až 350 milionů korun. Oba muži podle žalobců s Březinou spolupracovali. „Nepovažuji za vhodné, aby byli v jedné vazební věznici. Navrhoval bych přemístit ostatní obžalované do jiných věznic,“ řekl státní zástupce.

Soud se bude případem lihové mafie, jež údajně 15 let šidila stát při obřích obchodech s nelegálním lihem, zabývat také v pátek, poté jej odročí na únor. Ke slovu se dnes dostali první svědci, kteří se starali o pronájmy prostor. Popisovali například, jak se Březina či jeho lidé snažili ovlivnit jejich výpověď.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.