Airbus nezvládá naplno využít krize Boeingu 737 MAX | E15.cz

Airbus srazil celoroční výhled, nezvládá dost rychle vyrábět

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Airbus nezvládá naplno využít výhody, kterou pro něj představují problémy konkurenčního Boeingu. Společnost nepředá zákazníkům tolik nových letadel, kolik si na začátku roku předsevzala. Airbus ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o tři procenta na 989 milionů eur.

Evropský výrobce snížil svůj celoroční výhled dodávek z dosud odhadovaných 880 až 890 letadel na 860 strojů. Airbus se potýká s problémy při výrobě své nejprodávanější řady A320neo, a to ve chvíli, kdy je hlavní rival Boeing 737 MAX kvůli nucené odstávce prakticky ze hry.

„Soustředíme se na zvýšení tempa produkce A320neo,“ uvedl šéf Airbusu Guillaume Faury. Firma se musí vypořádat především s novinkou ve výrobním programu – takzvaným flexibilním rozvržením kabiny u prodloužené verze A321. To umožňuje aerolinkám, aby letadlo podle potřeby upravovaly buď s ohledem na větší kapacitu, nebo mu prodloužily dolet.

Často sledovaný ukazatel upraveného zisku EBIT dosáhl ve čtvrtletí 1,6 miliardy eur, stoupl tak meziročně o dvě procenta. Za prvních devět měsíců letošního roku se upravený EBIT vyšplhal na 4,1 miliardy eur, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 51 procent. Od tohoto čísla ale ještě bude třeba odečíst především jednorázové náklady na ukončování výrobního programu obřího letounu A380 a ztráty způsobené rozhodnutím Německa zastavit zbrojní exporty do Saúdské Arábie.

Airbus od začátku roku obdržel 303 takzvaných hrubých objednávek, z nichž nejsou odečteny mezitím zrušené zakázky. Konkurenční Boeing zůstává výrazně pozadu, za stejné období si připsal jen 170 objednávek. Objednávkové knihy Airbusu navíc v tomto týdnu značně rozšířila zakázka od indických aerolinek IndiGo na 300 letadel, což je největší jednorázová objednávka v historii výrobce.  

Nejprodávanějším letounem se v prvních devíti měsících letošního roku stal právě A321 s 81 objednávkami. Airbus navýšil výrobu letadel s jednou uličkou na rekordních 60 letadel za měsíc.

Akcie Airbus od začátku roku posílily téměř o 50 procent, tržní hodnota firmy se vyšplhala na 96 miliard eur. Akcie Boeingu v letošním roce stouply o 8,2 procenta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah